لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۸

دور دوم مذاکرات ایران و ۵+۱ در بغداد در جریان است


دیدار نمایندگان ایران و اعضای گروه ۵+۱
دور دوم مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ روز پنجشنبه در بغداد آغاز شد و به گزارش خبرگزاری‌های ایران، پیش از انجام این مذاکرات، سعید جلیلی و کاترین اشتون با یکدیگر گفت‌و‌گویی«طولانی و جدی» داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز دوم مذاکرات هسته‌ای در بغداد در حالی همچنان در جریان است که پیشتر یکی از اعضای هیات ایرانی گفته بود با توجه به این‌که هیات های روسی و چینی قصد دارند عراق را ترک کنند، تلاش بر این است که این مذاکرات تا ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی (۱۱:۳۰ به وقت ایران) پایان یابد. یک مقام غربی نیز تأکید کرده بود که سعی می‌شود این گفت‌و‌گوها تا ساعت ۱۰ صبح به پایان برسد.

روز گذشته هر یک از طرفین گفت‌وگو در مذاکراتی که به گفته خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، یک ساعت به طول انجامید، بسته پیشنهادی خود را به طرف مقابل ارائه کردند.

طرف غربی در بسته پیشنهادی خود خواستار توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم از سوی ایران شده بود و در مقابل متعهد شده بود که تسهیلاتی نظیر ایزوتوپ‌های پزشکی و اجزای یدکی هواپیماهای مسافربری را در اختیار ایران قرار دهد و همچنین در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای همکاری‌هایی با ایران داشته باشد.

ایسنا گزارش داده است که ایران بسته ۵+۱ را «جزیی‌نگر» و «نامتوازن» خوانده است.

در این بسته پیشنهادی اشاره‌ای به کاهش شدت تحریم‌ها نشده بود، مسئله‌ای که ایران بارها خواستار آن شده است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که هیات غربی گفته است توقف تحریم‌های شورای امنیت نیازمند توقف تمامی فعالیت‌های غنی‌سازی ایران است و همچنین با به تعویق انداختن تحریم‌های یک‌جانبه اتحادیه اروپا و آمریکا که اوایل تیرماه اجرایی می‌شوند، موافقت نکرده‌اند.

در مذاکرات روز چهارشنبه، ایران نیز بسته پیشنهادی خود را ارائه کرد. به گزارش ایسنا این پیشنهاد شامل پنج محور هسته‌ای و غیر هسته‌ای است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز این بسته را «متوازن» خوانده و تأکید کرده است که این طرح بر مبنای «مذاکرات استانبول» و به طور «گام به گام» به گروه ۵+۱ پیشنهادهایی را مطرح کرده است.

آسوشیتدپرس هم گزارش داده که در بسته پیشنهادی ایران با دیدار بازرسان سازمان ملل از مجموعه‌های نظامی‌ای که از نظر غرب مشکوک به دنبال کردن ابعاد نظامی فعالیت‌‌های هسته‌ای ایران است، موافقت شده است.


مذاکرات روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که کاترین اشتون و سعید جلیلی با یکدیگر گفت‌وگوی «طولانی و جدی» داشته‌اند. ایسنا به محتوای این گفت‌وگو اشاره‌ای نکرده است.

همچنین پس از مذاکرات روز چهارشنبه، یکی از اعضای هیات ایرانی که نخواست نامش فاش شود در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه بر لزوم «تجدید نظر» غرب در بسته پیشنهادی خود تأکید کرد و گفت که در حال حاضر «به حد کافی» زمینه‌های مشترکی برای برگزاری دور دیگری از مذاکرات وجود ندارد.

یک مقام‌ آمریکایی نیز به آسوشیتدپرس گفته است که مذاکرات بغداد «به طور حتم پایان مذاکرات نیست».

غرب و اسرائیل تهران را متهم می‌کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد. ایران همواره این اتهامات را رد کرده و برنامه اتمی خود را صلح‌آمیز می‌خواند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG