لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۰

حضور ۸۵ هزار بسیجی برای «تأمین امنیت» انتخابات مجلس نهم


اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی
نیروی انتظامی ایران می‌گوید آمادگی کامل دارد تا با مشارکت «۸۵ هزار» نیروی بسیج، امنیت انتخابات مجلس نهم را تأمین کند. این هشدار در حالی داده شده است که بسیاری از اصلاح‌طلبان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی شرکت در این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اسماعیل احمدی‌ مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، روز جمعه با اظهار این ‌که پلیس «برای درگیری‌های احتمالی» در حوزه‌های انتخابات آمادگی کامل دارد، گفت: «برای تأمین انتخابات، علاوه بر مأموران انتظامی، ۸۵ هزار نیروی بسیج نیز مشارکت دارند.»

وی که در کرمان این سخنان را بیان می‌کرد افزود: «نیروی انتظامی با افرادی که قصد ایجاد آشوب و بحران داشته باشند، قاطعانه برخورد می‌کند.»

اظهارات فرمانده نیروی انتظامی در حالی بیان شده‌اند که بسیاری از اصلاح‌طلبان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی گفته‌اند به پای صندوق‌های رأی نخواهند رفت.

در عین حال شورای هماهنگی راه سبز امید نیز در بیانیه‌ای از مردم ایران خواسته است تا دوازدهم اسفندماه، روز برگزاری انتخابات مجلس نهم، به نشانه «همبستگی با رهبران زندانی جنبش سبز»، همراه خانواده خود در خانه بمانند.

اين شورا همچنين از مردم خواسته است که يک روز پیش از انتخابات برای آگاهی دادن به دیگران در مورد انتخابات به گفته این شورا «نمايشی» مجلس، در اماکن عمومی حضور پيدا کنند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که پیش از این مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی از جمله دادستان عمومی و انقلاب تهران و جانشین فرمانده نیروی انتظامی در خصوص اخلال در انتخابات و ترغیب مردم به عدم مشارکت در رأی‌گیری ۱۲ اسفندماه هشدار داده بودند.

در همین زمینه اواسط بهمن‌ماه نیروهای امنیتی و انتظامی با یورش به محلاتی در شوش، حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر از شهروندان ایرانی عرب‌زبان را بازداشت کردند، بازداشتی که به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر در ارتباط با فعالیت‌های این افراد در جهت تحریم انتخابات صورت گرفته است.

اواسط دی‌ماه نیز وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی از دستگیری افرادی به اتهام «جاسوسی» خبر داد و گفت این اشخاص قصد «اجرای برنامه‌های آمریکا» در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران را داشتند.

در حال حاضر تبلیغات یک‌هفته‌ای برای انتخابات مجلس ‌آغاز شده است و گروه‌های اصول‌گرا در غياب اکثریت اصلاح‌طلبان و مخالفان دارای بیشترین بخت برای تصاحب اکثریت کرسی‌های مجلس آینده هستند.

اصول‌گرایان در ماه‌های گذشته تلاش زیادی کردند تا فهرست واحدی از نامزدهای خود ارائه دهند، اما در نهایت اختلاف‌های درونی موجب شد که در قالب حداقل هشت گروه اصول‌گرایی وارد صحنه رقابت‌ها شوند.

به گفته وزارت کشور جمهوری اسلامی، برای اين دور از انتخابات مجلس از میان نزدیک به پنج هزار و ۵۰۰ کاندیدا، صلاحيت تنها حدود سه هزار و ۵۰۰ کانديدا از سوی شورای نگهبان تاييد شده است که برای ۲۹۰ کرسی مجلس با يکديگر به رقابت خواهند پرداخت.

در این میان به گفته رئیس ستاد انتخابات، از مجموع «۲۶۱ نماینده» فعلی مجلس که برای انتخابات آتی نام‌نویسی کرده بودند، «۳۳ تن» رد صلاحیت شده‌اند.

انتخابات مجلس نهم دوازدهم اسفندماه در يک‌هزار حوزه اصلی و فرعی و ۴۷ هزار و ۶۶۵ شعبه اخذ رای در سراسر کشور انجام می‌شود و به گزارش مهر حدود ۴۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن واجد شرایط شرکت در این رأی‌گیری هستند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG