لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۵

مهمانپرست: آمریکا در مورد لوینسون اطلاعات موثق ارائه کند


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به درخواست آمریکا از ایران برای کمک به یافتن کارمند بازنشسته اف‌بی‌آی که در سال ۱۳۸۶ در ایران ناپدید شد، از آمریکا خواست تا اطلاعات موثقی در این زمینه در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد تا بر آن مبنا ایران فعالیت‌هایی انجام دهد.

رامین مهمانپرست روز سه شنبه، ۱۷ اسفندماه، با اشاره به این‌که «جست‌ و‌ جوهای» مقام های جمهوری اسلامی حاکی از عدم حضور رابرت لوینسون در ایران است، افزود: «ما همچنان بر اساس رویکرد انسانی تلاش می‌کنیم و درخواست ما این است که اگر اطلاعات موثقی در این‌باره وجود دارد در اختیار ما قرار دهند تا ما در راستای اقدامات انسان دوستانه فعالیت‌هایی را در این ارتباط انجام دهیم».

پیشتر هیلاری‌کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که اطلاعاتی مبنی بر زنده بودن آقای لوینسون به دست آورده و از ایران خواسته بود تا برای یافتن این کارمند بازنشسته پلیس فدرال به ایالات متحده کمک کند.

رابرت لوینسون نزدیک به چهار سال پیش، زمانی که در قالب سفری کاری به ایران رفته بود، در جزیره کیش ناپدید شد.

بنا بر اظهارات اخیر وزارت خارجه آمریکا آقای لوینسون در حال حاضر در محلی در جنوب غرب آسیا نگهداری می‌شود.

ایالات متحده تا کنون چندین بار از ایران خواسته‌است تا موضوع ناپدید شدن این شهروند آمریکایی را بررسی کرده و نتیجه تحقیقات خود را در اختیار آمریکا قرار دهد.

بر اساس گزارش‌های منتشره، در دسامبر سال ۲۰۰۷ میلادی نیز کریستین لوینسون، همسر آقای لوینسون، برای دیدار با مقام‌های رسمی دولت ایران به تهران سفر کرد و از آنان خواست که برای یافتن همسرش کمک کنند.

«ابهامات مطرح شده در مورد فعالیت اتمی ایران سندیت ندارد»

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین در واکنش به تأیید نشدن برنامه اتمی ایران از سوی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای تهران تأکید کرد.

یوکیا آمانو روز دوشنبه در جلسه افتتاحیه شورای حکام آژانس گفته بود که صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی ایران قابل تایید نیست و افزود که نمی تواند تضمین کند ایران در پی دستیابی به بمب اتمی نیست.

رامین مهمانپرست در واکنش به این اظهارات، عملکرد آژانس را «سیاسی» ‌دانست و گفت: «اگر برخی مواضع به صورت دو پهلو و ابهاماتی طرح می‌شود، موضوعی قدیمی است و هیچگونه سندیتی ندارد و تا کنون اسناد واقعی آن هم ارائه نشده است.»

وی همچنین افزود که آژانس تلاش می‌کند در رابطه با برنامه اتمی ایران، «اهداف سیاسی برخی کشورها را تأمین کند».

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی چهارقطعنامه تحریمی از ایران خواسته است فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورده و صحت صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند.

ایران این قطعنامه ها را رد کرده و به غنی سازی اورانیوم ادامه داده است.

«غرب تلاش می‌کند موج اعتراضی تقلبی و مصنوعی در ایران ایجاد کند»

رامین مهمانپرست همچنین در واکنش به درخواست اتحادیه اروپا برای آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، اعلام کرد که غرب در تلاش است تا آنچه را که در شمال آفریقا و خاورمیانه اتفاق می افتد با وقایع «کشورهای مستقل همچون ایران» نسبت دهد.

وی در این زمینه گفت که کشورهای حامی دموکراسی «تلاش می‌کنند موجی مصنوعی و تقلبی ایجاد کنند و این موج غیر مقبول از نظر ملت را به عنوان حرکت اکثریت مردم نشان بدهند».

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین «اکثریت قاطع مردم ایران»را حامی نظام، انقلاب و رهبر جمهوری اسلامی دانست.

این اظهارات در حالی بیان می شود که روز سه شنبه، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعلام کرد که مردم ایران به صورت «جدی» دچار «تفرقه» شده‌اند.

رامین مهمانپرست همچنین با اشاره به تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه گفت که ممکن است «مردم در کشورهای مختلف نظراتی داشته باشند یا بخواهند اعتراض و خواسته‌های خود را به شکل‌های مختلف اعلام کنند» و افزود که «باید به خواست اکثریت مردم در هر کشوری احترام گذاشت».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG