لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۳۰

راتکو ملادیچ به دلیل برهم زدن جلسه دادگاه لاهه اخراج شد


مردم در سارایوو، پایتخت بوسنی، دومین جلسه دادگاه راتکو ملادیچ را از طریق تلویزیون دنبال می‌کنند.
در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات راتکو ملادیچ، فرمانده پیشین صرب‌های بوسنی، در دادگاه لاهه، پس از آن‌که آقای ملادیچ چندین بار از شنیدن متن کیفرخواست خودداری کرد، قاضی دادگاه با اخراج وی از جلسه، در نبود او این نشست را برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز دوشنبه در جریان دومین جلسه دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات جنگی یوگسلاوی سابق، پس از آنکه راتکو ملادیچ ۶۹ ساله بارها اظهارات قاضی آلفونس اوریه را که قصد قرائت متن کیفرخواست را داشت، قطع کرد و نظم جلسه را بر هم زد، به درخواست قاضی از دادگاه اخراج شد.

در ابتدای این جلسه آقای ملادیچ که از طریق هدفون، ترجمه سخنان قاضی را می‌شنید، گفت که در دریافت صدا دچار مشکل است.

وی پس از آن گفت که سردش است و درخواست کرد که کلاهش را بر سرش بگذارد که قاضی با این درخواست مخالفت کرد و به دنبال آن آقای ملادیچ با اظهار اینکه زمانی که سرش سرد باشد، نیمی از بدنش دچار مشکل می‌شود، تأکید کرد که دادگاه شرایط دشواری را به وی تحمیل می‌کند.

پس از آن قاضی اوریه چندین بار از راتکو ملادیچ خواست تا با ناظران دادگاه وارد صحبت نشود و توجهش را معطوف جلسه دادگاه کند.

به دنبال آن زمانی که قاضی دادگاه بار دیگر سعی کرد متن کیفرخواست را قرائت کند، آقای ملادیچ در اعتراض به عدم تعیین دو وکیل پیشنهادی خود به عنوان وکلای مدافع، درخواست کرد که جلسه به تعویق بیافتد.

قاضی اوریه با رد این درخواست گفت بررسی خواهد کرد که در صورت امکان، وکلای پیشنهادی آقای ملادیچ در جلسات بعدی، جایگزین وکیل مدافع فعلی وی که از سوی دادگاه تعیین شده است، شوند.

در نهایت به دنبال خودداری آقای ملادیچ از شنیدن متن کیفرخواست در نبود وکلای پیشنهادی‌اش و پس از آن‌که وی هدفون را از سر خود برداشت و گفت که نمی‌خواهد متن دادخواست را بشنود، قاضی اوریه آقای ملادیچ را از دادگاه اخراج کرد.

زمانی که راتکو ملادیچ توسط گارد محافظ از دادگاه خارج می‌شد به روند بررسی پرونده‌اش اعتراض کرد و فریاد زد که این دادگاه به او اجازه نفس کشیدن نمی‌دهد.

قاضی دادگاه راتکو ملادیچ روز دوشنبه و در نبود وی متن دادخواست دادگاه و همچنین دادخواست تبرئه را نیز از جانب آقای ملادیچ قرائت کرد و ادامه محاکمه را بدون تعیین تاریخ مشخص، به جلسه بعدی موکول کرد.

ملادیچ: از مردم و کشورم دفاع کردم

دادگاه بین‌اللمللی رسیدگی به جنایات جنگی یوگسلاوی سابق، در ۱۱ مورد، آقای راتکو ملادیچ را به جنایت علیه بشریت، جنایات جنگی و نسل کشی، از جمله کشتار در سربرنیتسا متهم کرده است.

در جریان جنگ بوسنی که از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ به طول انجامید، حدود صد هزار نفر جان باختند.

در سال ۱۹۹۵، حدود هشت هزار مرد و پسر مسلمان در سربرنیتسای بوسنی قتل عام شدند و ژنرال راتکو ملادیچ متهم کلیدی این کشتار به شمار می‌رود.

کشتار در سربرنیتسا بدترین کشتار جمعی صورت گرفته در اروپا از زمان پایان یافتن جنگ جهانی دوم به شمار می‌رود.

بر اساس دادخواست دادگاه، آقای ملادیچ همچنین به دلیل ۴۳ ماه محاصره سارایوو که به مرگ حدود ۱۰ هزار نفر انجامید، متهم شناخته شده است.

این اتهامات در حالی مطرح شده‌اند که راتکو ملادیچ حدود یک ماه پیش از این در نخستین جلسه دادگاه، تأکید کرد که از مردم و کشورش دفاع ‌کرده است.

وی که اوایل خرداد ماه، پس از ۱۶ سال اختفا در صربستان بازداشت شد، همچنین از رد یا قبول اتهاماتش خودداری کرد و الفاظ مندرج در دادخواست را «نفرت‌انگیز» خواند.
XS
SM
MD
LG