لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵

انفجار‌ها در عراق دستکم ۱۳ کشته و ۱۵۹ زخمی برجای گذاشت


حضور نیرو‌های پلیس در میان زائرین شیعه در کربلا
بر اثر انفجار سه بمب در روز دوشنبه در میان زائرین کربلا، دستکم ۱۲ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شده‌اند. این در حالی است که در همین روز بر اثر دو انفجار جداگانه در بغداد نیز یک نفر کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، به نقل از مقامات رسمی عراق، انفجار دو بمب در حدود ساعت ۸:۳۰ صبح در یک ایستگاه اتوبوس در منطقه ابراهیمی در خارج از کربلا و در میان زائرین شیعه به وقوع پیوست که بر اثر این انفجار شش نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

ساعاتی پس از این واقعه، انفجار یک بمب دیگر در شمال کربلا، شمار کشته شدگان را به ۱۲ نفر رساند و این در حالی است که به گفته مقامات رسمی عراق حدود ۱۵۰ نفر نیز در اثر این انفجارها مجروح شده‌اند.

این انفجارها در حالی در کربلا رخ داده است که بسیاری از زائرین شیعه به منظور برگزاری مراسم اربعین حسینی، در کربلا گرد هم آمده‌اند و به نوشته رویترز نزدیک به ۱۲۰ هزار نیروی پلیس برای محافظت زائران در کربلا مستقر شده‌اند.

در بغداد نیز روز دوشنبه انفجار یک بمب کنارجاده‌ای دست‌ساز در محله غزالیه در غرب بغداد، به کشته شدن یک افسر ارتش که برای سرویس‌های مرتبط با دفتر نخست‌وزیری عراق فعالیت می‌کرد، انجامید. همچنین بر اثر این انفجار یک مقام اطلاعاتی نیز زخمی شد.

علاوه بر این، روز دوشنبه، یک بمب کنار جاده‌ای دیگر در محله عمدتاً شیعه نشین شعله در بغداد منفجر شد و هشت شهروند عراقی را مجروح کرد.

انفجارها در عراق در چند روز اخیر در میان زائرین شیعه شدت گرفته است.

روز پنجشنبه، سی‌ام دی‌ماه، خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که بر اثر انفجار سه بمب در عرض ۲۰ دقیقه در جاده‌های منتهی به کربلا، دستکم ۴۵ نفر کشته و ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

این در حالی است که آسوشیتد پرس تعداد کشته‌ها را ۵۶ نفر و تعداد مجروحین را نیز دستکم ۱۸۰ نفر گزارش کرده‌ است.

تا کنون هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجارهای روز پنجشنبه را بر عهده نگرفته است، اما به نوشته خبرگزاری فرانسه، پلیس عراق روز جمعه یک فرد سنی مرتبط با القاعده را در ارتباط با انفجارها سه گانه روز پنجشنبه دستگیر کرده است.

اگرچه به طور کلی خشونت در عراق نسبت به سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ که این حملات در اوج خود بودند به شدت کاهش یافته است، همچنان جنگجویان اسلامگرای سنی به طور متداول حملاتی را در عراق ترتیب می‌دهند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG