لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۴۴

دستگیری دستکم ۷۳ شبه نظامی در عراق در آستانه عاشورا


حرم ابوالفضل العباس در کربلا
تنها یک روز پس از آنکه مقام‌های عراقی در آستانه عاشورا از دستگیری دستکم ۷۳ شبه نظامی مرتبط با القاعده در کربلا خبر دادند، روز پنجشنبه وقوع انفجارهایی دُجیل و بغداد دو کشته و تعدادی مجروح برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد الموسوی، رئیس شورای استانی کربلا اعلام کرده است که روز چهارشنبه سربازان عراقی ۱۴ مقر تروریستی را شناسایی و ۷۳ نفر را که به نظر می‌رسد با القاعده در ارتباط هستند، دستگیر کرده‌اند که به گفته وی ۳۷ نفر از آن‌ها از افرادی بودند که پلیس عراق از پیش خواستار دستگیری آن‌ها بوده‌ است.

وی همچنین افزود که این افراد مجهز به، مواد منفجره و کمربندهای انتحاری بودند.

عثمان الغنیمی، یکی از فرماندهان ارتش عراق که مسئولیت امنیت پنج استان عراق از جمله کربلا را بر عهده دارد، روز چهارشنبه با اعلام این‌که تعداد افراد دستگیر شده ۸۰ نفر بوده است افزود، این افراد متعلق به گروه مرتبط با القاعده بودند و تصمیم داشتند در روز جمعه عملیات و انفجارهایی را در میان زائرین به انجام برسانند.

به گزارش این خبرگزاری در حال حاضر حدود ۲۸ هزار سرباز عراقی امنیت کربلا را تحت نظر دارند و هفت هزار سرباز دیگر نیز در صورت نیاز آماده هستند تا بر این تعداد افزوده شوند و این در حالی است که به گفته رئیس شورای استانی کربلا، اکنون در حدود دو میلیون زائر برای برگزاری مراسم عزاداری در کربلا حضور دارند که ۲۳۸ هزار نفر از آن‌ها زائران خارجی هستند.

تدابیر امنیتی شدید در حالی بر کربلا حکمرفرماست که به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز پنجشنبه، ۲۵ آذر، چندین انفجار در شهر شیعه نشین دُجیل، واقع در شمال بغداد، به کشته شدن دو زائر شیعه و زخمی‌شدن شش نفر انجامیده است.

همچنین به گفته یک افسر پلیس این شهر، نیروهای پلیس موفق به خنثی کردن شش بمب دیگر شده‌اند.

این خبرگزاری همچنین می‌افزاید که انفجار یک بمب کنارجاده‌ای در مرکز بغداد و در میان صفوف شیعیان نیز در روز پنجشنبه سه مجروح بر جای گذاشته است.

عراق در سال‌های گذشته در ایام عزاداری ماه محرم بارها هدف حملات اعراب سنی افراطی بوده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه در خونبارترین حمله روز عاشورا که در ماه مارس ۲۰۰۴ در نزدیکی مساجد شیعیان در بغداد و کربلا به وقوع پیوست، بیش از ۱۷۰ نفر کشته شدند.

این‌بار نیز در روز سه شنبه، ۲۳ آذر، انفجار یک بمب میان جاده‌ای در بغداد و در میان شیعیان، به کشته شدن ۱۰ نفر انجامید و در مجموع از آغاز ماه محرم در تاریخ ۱۶ آذر تا کنون ۱۷ زائر در عراق کشته شده‌اند.

نیروهای امنیتی عراق در محرم سال جاری در حالی سعی در برقرار امنیت در عراق و مراکز زیارتی شیعیان را دارند که این نخستین بار است که نیروهای امنیتی این کشور به تنهایی و بدون حضور نیروهای آمریکایی مسئولیت برقراری امنیت در ایام محرم را بر عهده دارند.
XS
SM
MD
LG