لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۳

در آستانه عاشورا، انفجار بمب در کربلا، بغداد و حله


شیعیان بغداد برای مراسم عاشورا آماده می‌شوند
در آستانه فرا رسیدن روز عاشورا در ایام محرم، بر اثر انفجار بمب در دو شهر بغداد و حله، مرکز استان بابل عراق، دست‌کم ۲۷ نفر جان خود را از دست دادند.

مقام‌های عراقی می‌گویند در انفجار دو بمب در مرکز شهر حله دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۷۴ تن دیگر زخمی شدند؛ شهر حله در ۹۵ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد.

این دو بمب در ترمینالی منفجر شد که انبوهی از زائران برای شرکت در مراسم عاشورا راهی کربلا بودند.

یکی از اعضای شورای شهر حله به نام جاسم البکری نیز در نزدیکی محل انفجار این دو بمب به اشتباه از سوی یک مامور امنیتی کشته شد؛ این مامور امنیتی پس از این که خودرو حامل جاسم البکری در ایست بازرسی به موقع توقف نکرد، به وی مشکوک شد و خودرو را هدف قرار داد.

ساعاتی بعد نیز در یک مراسم تشییع جنازه در یک محله شیعه‌نشین بغداد، بمبی منفجر شد که به کشته شدن ۹ نفر و زخمی شدن ۳۳ نفر دیگر انجامید.

پلیس و مسئولان بیمارستانی بغداد همچنین می‌گویند روز پنج‌شنبه بمب دیگری نیز در این شهر منفجر شده که در پی آن پنج زائر شیعه که راهی کربلا بودند کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند.

همچنین بنا بر اعلام پلیس شهر کربلا، در این شهر نیز روز پنج‌شنبه در دو کیلومتری بارگاه امام حسین بمبی منفجر شد و هشت زخمی برجای گذاشت.

پس از سقوط صدام حسین، شیعیان عراقی که اکثریت این کشور را تشکیل می‌دهند، هر ساله با وجود خطر بمب‌گذاری به کربلا می‌روند و در این شهر سوگواری می‌کنند.

حمله‌های روز پنج‌شنبه گرچه به اندازه سال‌های پیش مرگبار نبوده، اما این بیم را به وجود آورده است که مراسم سوگواری امسال نیز ممکن است هدف حمله‌های خونین قرار گیرد.

با وجود آن که مقام‌های عراقی اطمینان داده‌اند که می‌توانند از عهده تامین امنیت کشور برآیند، اما این نگرانی وجود دارد که بیرون رفتن سربازان آمریکایی از شهرها خلاء امنیتی به وجود آورد.

پلیس کربلا اعلام کرده است که ۲۵ هزار نیروی اضافی به همراه سگ‌ و تجهیزات بمب‌یاب در این شهر مستقر شده‌اند تا امنیت ایام سوگواری را تامین کنند؛ همچنین به گفته پلیس بالگردهای گشتی نیز بر فراز این شهر پرواز می‌کنند و اوضاع شهر را زیر نظر دارند.

روز پنج‌شنبه همچنین در پاکستان یک بمب‌گذار انتحاری به یک محل اجتماع شیعیان در حومه اسلام‌آباد حمله کرد که یک دختر چهار ساله در پی آن کشته شد.
XS
SM
MD
LG