لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۶

باراک اوباما: دریچه مذاکره با ایران در حال بسته شدن است


رئیس جمهور آمریکا با حضور در منطقه مرزی بین دو کره، از بالای برج دیده‌بانی کره جنوبی را از نظر گذراند- ششم فروردین‌ماه ۱۳۹۱
رئیس جمهور ایالات متحده می‌گوید اگرچه هنوز فرصت برای حل مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی از طریق دیپلماسی باقی است، این دریچه در حال بسته شدن است. وی ضمن درخواست از اسرائیل برای پرهیز از هرگونه حمله نظامی به ایران، تأکید کرده است که گزینه نظامی همچنان مطرح است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما که برای شرکت در نشست دو روزه «امنیت هسته‌ای بین‌المللی» به کره جنوبی رفته است،» روز یکشنبه در سخنانی گفت: «من معتقدم که دریچه‌ای برای حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران وجود دارد اما با گذشت زمان این دریچه در حال بسته شدن است.»

وی با این‌حال از اسرائیل‌ خواست تا از حمله نظامی با تأسیسات هسته‌ای ایران پرهیز کند و به تحریم‌ها و دیپلماسی فرصت اثرگذاری بدهد.

غرب که معتقد است که برنامه هسته‌ای ایران دارای بعد نظامی است و سعی دارد با اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی علیه ایران، جمهوری اسلامی را به سوی شفاف‌سازی در این زمینه سوق دهد.

ایران در مقابل بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تأکید دارد و می‌گوید تحریم‌های غرب مردم ایران را تحت فشار قرار می‌دهد.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در این خصوص به رادیو بی‌بی‌سی گفت که این تحریم‌ها نه برنامه هسته‌ای ایران که مردم ایران را نشانه رفته و بر زندگی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد.

وی در ادامه تأکید کرد که ایران همچنان به پیشروی برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.

باراک اوباما که برای حل مسئله هسته‌ای ایران همواره بر راه حل دیپلماتیک تأکید کرده است، اواخر اسفندماه گفت که روزنه دیپلماتیک برای حل این مناقشه در حال بسته شدن است.

وی آن زمان اعلام کرد: «ما هرکاری می‌کنیم که این موضوع از راه دیپلماتیک حل شود، اما در نهایت ما باید یک نفر را آن طرف میز داشته باشیم که این موضوع را جدی بگیرد و من امیدوارم که رژیم ایران این مسئله را دریابد.»

آقای اوباما روز یکشنبه نیز اگرچه بر حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران تأکید کرد، توضیح داد که گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی همچنان روی میز است و در صورت شکست تمام راه‌های پیش رو برای حل مسئله هسته‌ای ایران، این گزینه می‌تواند مطرح شود.

رئیس جمهور آمریکا این اظهارات را پیش از نشست دو روزه امنیتی هسته‌ای که در سئول برگزار می‌شود، مطرح کرده است.

پیش‌بینی می‌شود در این نشست که روزهای دوشنبه و سه شنبه برگزار می‌شود، رهبران بیش از ۵۰ کشور جهان شرکت کنند.

باراک اوباما، بامداد یکشنبه در آغاز سفرش به کره جنوبی، از منطقه غیرنظامی مرزی بین دو کره دیدار کرد و از بالای برج دیده‌بانی و از پشت شیشه‌های ضد گلوله، با دوربین کره شمالی را نظاره کرد.

تظاهرات علیه جنگ احتمالی با ایران در تل آویو

اظهارات باراک اوباما در خصوص بسته شدن دریچه مذاکره با ایران در حالی مطرح شده است که شامگاه شنبه مخالفان اسرائیلی جنگ با ایران به خیابان‌های تل‌آویو، پایتخت اسرائیل، آمده، دست به تظاهرات زدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان سخنگوی پلیس تل آویو تعداد تظاهرکنندگان را نزدیک به هزار تن گزارش کرده است.

این خبرگزاری تأکید کرده است که تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی نظیر «بی‌بی (نام اختصاری بنیامین نتانیاهو و (اهود) باراک، جنگ بازی نیست» و «ایرانی‌ها، ما هرگز کشور شمارا بمباران نمی‌کنیم. ما شما را دوست داریم» اعتراض خود به حمله نظامی احتمالی به ایران را ابراز کردند.

در این تظاهرات عده‌ای نیز پوستر‌هایی با مضامینی چون «بی‌بی، ایران را بمباران نکن»، در دست داشتند.

این تظاهرات در حالی به جریان افتاد که پیشتر یک زوج جوان اسرائیلی با گشودن صفحه‌ای در فیس‌بوک، با ابراز همبستگی با ملت ایران، از احتمال وقوع جنگ میان اسرائیل و ایران ابراز انزجار و تأکید کردند که ملت اسرائیل خواهان جنگ با ایران و بمباران ملت ایران نیست.

سازمان‌دهندگان راهپیمایی شامگاه شنبه گفته‌اند این تظاهرات اگرچه توسط این زوج جوان برنامه‌ریزی نشده بود، الهام گرفته از اقدام اینترنتی آن‌ها بود.
XS
SM
MD
LG