لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۴

شاهزاده نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد جدید عربستان شد


نایف بن عبدالعزیز آل سعود، ولیعهد جدید عربستان
یک هفته پس از مرگ سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد عربستان، برادر وی، شاهزاده نایف، به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی شد.

به گزارش آسوشیتد پرس، نایف‌ بن عبدالعزیز آل سعود که از سال ۱۹۷۵ وزارت کشور عربستان سعودی را بر عهده دارد، از سوی شورای وفاداری عربستان، به عنوان ولیعهد جدید معرفی شد و همچنین با حفظ سمت وزارت کشور،‌ مقام نخست‌وزیری نیز منصوب شد.

شورای وفاداری که سال ۲۰۰۶ از سوی ملک عبدالله، پادشاه ۸۷ ساله عربستان پایه گذاری شده، شورایی ۳۷ نفره است که وظیفه انتخاب ولیعهد را بر عهده دارد.

انتخاب نایف بن عبدالعزیز ۷۸ ساله به عنوان ولیعهد حدود یک هفته پس از آن صورت گرفت که سلطان بن عبدالعزیز، ولیعهد پیشین عربستان، که نزدیک به ۸۶ سال سن داشت، در آمریکا از دنیا رفت.

شاهزاده سلطان همچنین تا زمان مرگ و نزدیک به پنج دهه، وزارت دفاع عربستان سعودی را نیز بر عهده داشت؛ سمتی که هنوز شخص دیگری برای احراز آن معرفی نشده است.

اکنون شاهزاده نایف در حالی به عنوان ولیعهد جدید معرفی شده که از منتقدان اصلاحات پیشنهادی ملک عبدالله، به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برخی از افراد لیبرال عربستان سعودی نایف بن عبدالعزیز را یک محافظه‌کار مخالف با اصلاحات می‌دانند که به گفته آن‌ها نسبت به اصلاحات اجتماعی و سیاسی نگاهی محتاطانه دارد.

شاهزاده نایف سال ۲۰۰۹ در مخالفت با ایجاد آزادی‌های بیشتر در جامعه به شدت محافظه‌کار سعودی، اظهار کرده بود که لزومی نمی‌بیند که زنان در سیاست شرکت داشته‌ و حق رأی داشته باشند.

نایف بن عبدالعزیز در حالی به عنوان ولیعهد عربستان سعودی انتخاب شده است که ملک عبدالله ۸۷ ساله، نیز حدود دو هفته پیش برای سومین بار در یک سال گذشته از ناحیه کمر تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

شاهزاده نایف در سال‌های اخیر نیز، در نبود ملک عبدالله و شاهزاده سلطان، اداره کشور را در دست داشته است.

برخی معتقدند که ولیعهد جدید عربستان در صورت در دست گرفتن قدرت، راه اصلاحات در عربستان سعودی را مسدود خواهد کرد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG