لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۲۶

انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد وضعیت سلامت هوگو چاوز


هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا
هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا
در حالی که دو هفته از جراحی هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، در کوبا می‌گذرد، آقای چاوز هنوز به ونزوئلا باز نگشته و علیرغم تأکید دولت کاراکاس بر بهبود حال وی، گزارش هایی در مورد بحرانی بودن وضعیت سلامت رییس جمهور این کشور منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روزنامه اسپانیایی زبان «ال نوئِوُ هرالد» به نقل از یک منبع اطلاعاتی آمریکایی گزارش داده که هوگو چاوز در وضعیتی «بحرانی» اما با ثبات قرار دارد. وی تأکید کرده که خطر مرگ، آقای چاوز ۵۶ ساله را تهدید نمی‌کند، اما وضعیت وی «بحرانی» و «پیچیده» است.

این در حالی است که دولت ونزوئلا بدون ارائه جزئیاتی در مورد وضعیت سلامتی آقای چاوز، تأکید کرده که حال رئیس جمهور ونزوئلا رو به بهبودی است و وی به زودی به کشور باز می‌گردد.

هوگو چاوز پس از سفر به برزیل و اکوادور روز ۱۸ خردادماه وارد کوبا شد که به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو روز پس از ورود به این کشور، به دلیل درد شدیدی که علت آن «آبسه لگن خاصره» تشخیص داده شده، تحت عمل جراحی قرار گرفت.

در این میان یک منبع اطلاعاتی آمریکایی در گفت‌وگو با روزنامه «ال نوئِوُ هرالد» ضمن تأکید بر «بحرانی» بودن حال آقای چاوز، افزوده که دختر و همسر آقای چاوز نیز به تازگی ونزوئلا را ترک کرده و به کوبا رفته‌اند.

با توجه به این‌که هوگو چاوز پس از عمل جراحی به ونزوئلا بازنگشته و در تمام این مدت نیز در هیچ رسانه‌ای ظاهر نشده، برخی بر این باورند که حال رئیس جمهور ونزوئلا رو به وخامت گذاشته است.

در عین حال قانونگذاران حامی حزب اپوزیسیون در ونزوئلا تأکید کرده‌اند که بر اساس قانون اساسی، رئیس جمهور ونزوئلا نمی‌تواند از خارج از کشور حکمرانی کند.

علیرغم گمانه‌زنی‌ها در مورد نامساعد بودن وضعیت سلامتی هوگو چاوز، در یک هفته گذشته تعدادی از مقامات دولت ونزوئلا، از جمله نخست وزیر و وزیر اطلاعات، تمامی این ادعاها را رد و تأکید کرده‌اند که حال آقای چاوز رو به بهبودی است.

برادر هوگو چاوز نیز به تازگی در تلویزیون رسمی ونزوئلا اعلام کرده است که هوگو چاوز تا دو هفته دیگر به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا باز می‌گردد.

روز جمعه و شنبه، بر صفحه تویتر آقای چاوز سه پیام منتشر شده که در یکی از آن‌ها به نقل از آقای رئیس جمهور ونزوئلا نوشته شده که وی از ملاقات با دختر و نوه‌هایش در کوبا بسیار خوشنود است.

هنوز به طور دقیق مشخص نیست که هوگو چاوز چه زمانی به ونزوئلا باز خواهد گشت.

بر طبق قانون اساسی ونزوئلا، در نبود رئیس جمهور، معاون اول وی به طور موقت و برای ۹۰ روز مسئولیت اداره کشور را به عهده خواهد گرفت و در صورت فوت نابهنگام رئیس جمهور، معاون اول به عنوان رئیس جمهور شناخته خواهد شد و در مدت باقیمانده از ریاست جمهوری، به اداره کشور خواهد پرداخت.
XS
SM
MD
LG