لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۱۸

احمدی‌نژاد یک فرمانده ارتش را سرپرست وزارت ارتباطات کرد


محمود احمدی‌نژاد صبح روز شنبه محمدحسن نامی را به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین کرد. آقای نامی پیش‌تر معاون ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است.

به گزارش وبسایت رسمی ریاست جمهوری ایران، محمود احمدی‌نژاد صبح شنبه ۱۴ بهمن ماه محمدحسن نامی را سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کرد.

در حکم سرپرستی آقای نامی اشاره‌ای به سوابق او نشده است اما خبرگزاری ایلنا نوشت که او درجه نظامی «امیرسرتیپ دوم» دارد و پیش از این معاون ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و عضو هیأت مدیره انجمن ژئوپلیتیک ایران بوده است.

بیش از دو ماه پیش در ۱۱ آذرماه، محمود احمدی‌نژاد رضا تقی‌پور را از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برکنار کرد و علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی را با حفظ سمت به عنوان سرپرست این وزارتخانه گماشت.

آقای تقی‌پور در تحریم‌هایی که آمریکا اخیرا در ۱۸ آبان ماه به دلیل «سانسور و نقض حقوق بشر» علیه ایران وضع کرد، در فهرست سیاه قرار گرفته بود.

اصولگرایان منتقد دولت از آقای نیکزاد به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی نام می‌برند.

سه هفته پیش از این در ۲۳ دی ماه، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران، تاکید کرده بود که سرپرستی علی نیکزاد بر وزارت ارتباطات، غیرقانونی است. این نایب رئیس مجلس در این باره گفته بود دولت یک هفته برای معرفی سرپرست جدید و تا ۱۱ اسفند برای معرفی وزیر جدید ارتباطات مهلت دارد.

به این ترتیب رئیس جمهوری اسلامی ایران دو هفته بعد از مهلتی که مجلس به او داده بود، سرپرست جدیدی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعیین کرده است.

آقای باهنر یادآوری کرده بود که بر اساس مصوبه اخیر مجلس، «اولا ادغام وزارت‌خانه‌ها باید از این پس با نظارت و تصویب مجلس باشد‌ و ثانیا وزرای دیگر نمی‌توانند هم‌زمان سرپرستی وزارت‌خانه دیگری را در دست بگیرند».

نایب رئیس مجلس هشدار داده بود با این مصوبه مجلس علی نیکزاد را که هم‌زمان وزیر راه و شهرسازی است، از سمت خود برکنار کرده و «دخالت مالی» او در وزارت ارتباطات، به منزله «تصرف غیر قانونی در اموال بیت‌المال و اموال عمومی» تلقی می‌شود و این در محاکم قضایی قابل‌تعقیب است.

مصوبه مورد اشاره این عضو هیئت رئیسه مجلس، دست دولت را در ادغام وزارتخانه‌ها و همچنین انتساب سرپرست برای آنها محدود کرده است.

مجلس ایران اواخر آذرماه این طرح را مورد بررسی قرار داد و آقای لاریجانی در پی تاخیر محمود احمدی‌نژاد در ابلاغ قانون، آن را ابلاغ کرد.

اين طرح پس از آن در دستور کار مجلس قرار گرفت که علی نيکزاد پس از اين انتصاب، خبر داده بود که دولت قصد دارد با ادغام وزارت راه و شهرسازی با وزارت ارتباطات و يک وزارتخانه ديگر، وزارت امور زير بنايی را تشکيل دهد.

انتصاب علی نیکزاد در ۱۱ آذرماه به سرپرستی وزارت ارتباطات از دو نظر انتقاد اصولگرایان را برانگیخته بود. از یک سو با توجه به این که آقای نیکزاد نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی شناخته می‌شود و از سوی دیگر به خاطر آن که ادغام وزارت ارتباطات با وزارتخانه‌های دیگر، منتقدان عمده‌ای از جمله رئیس مجلس و ریيس سازمان پدافند غيرعامل داشته است.

علی لاريجانی، ریيس مجلس و غلامرضا جلالی، ریيس سازمان پدافند غيرعامل ایران روز ۲۰ آذر از تصميم دولت برای ادغام وزارتخانه‌های «راه و شهرسازی» و «ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات» انتقاد کردند و آن را موجب «تزلزل» توان سايبری ايران شمردند.

در سال‌های اخير تاسيسات هسته‌ای و برخی مراکز دولتی ايران هدف حملات سايبری متعددی قرار گرفته‌اند که از جمله آنها می‌توان به حمله سايبری با ويروس استاکس‌نت اشاره کرد که در سال ۲۰۱۰ تاسيسات هسته‌ای نطنز را هدف قرار داد و خرابی‌هايی در آن به بار آورد.

ايران، دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائيل و آمريکا را عامل اين حملات می‌داند.

محمدحسن نامی پیش‌تر در شهریورماه سال گذشته شهریورماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر، «گوگل ارث» را وبسایتی بر شمرده بود که «استکبار جهانی برای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات کشورهای دیگر» ساخته است.

به گفته محمدحسن نامی، این سایت «یک تهاجم فرهنگی را علیه کشورهای اسلامی انجام می‌دهد، مثلاً با طراحی اطلس جنگ‌های حضرت رسول می‌خواهند تاریخ را دستکاری کنند.»
XS
SM
MD
LG