لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۲۳

نامه ۳۰ زندانی سياسی در دفاع از حقوق دراويش گنابادی


گروهی از زندانیان سیاسی در نامه ای سرگشاده به رئیس کل دادگستری استان تهران و رئیس هيئت نظارت و بازرسی بر حفظ حقوق شهروندان، از او خواسته‌اند «امکان دفاع قانونی در دادگاه صالحه بر اساس قوانین جاری خصوصا آیین دادرسی کیفری» برای درویشان زندانی فراهم شود.

در این نامه که امضای ۳۰ تن از زندانیان سیاسی را دارد و روز شنبه ۲۱ بهمن در وبسایت کلمه نزدیک به منتقدان حکومت منتشر شده، درباره «بیماری‌ها و مشکلات جسمی متعدد» درویشان گنابادی زندانی هشدار داده شده است.

این گروه از زندانیان سیاسی از علی رضا آوایی، رییس کل دادگستری استان تهران که رئیس هيئت نظارت و بازرسی بر حفظ حقوق شهروندان نیز هست، خواسته‌اند «از ادامه اعمال ظلم و فشار غیر قانونی و خودسرانه بر آقایان دراویش توسط قاضی مربوط ممانعت بعمل آورده، آنان را به بند ۳۵۰ بازگردانده و امکان دفاع قانونی در دادگاه صالحه بر اساس قوانین جاری خصوصا آیین دادرسی کیفری برایشان فراهم شود.»

نام حسن اسدی زیدآبادی، علیرضا بهشتی، عماد بهاور، مصطفی بادکوبه‌ای، مصطفی تاجزاده، محمدصادق ربانی املشی، علیرضا رجایی، عبدالفتاح سلطانی، فیض الله عرب‌سرخی، سعید مدنی، عبدالله مومنی، و محسن میردامادی در میان امضاکنندگان این نامه است.

در این نامه آمده است: «نزدیک به ۱۸ ماه از بازداشت ۷ تن از دراویش، حمیدرضا مرادی سروستانی، مصطفی دانشجو، فرشید یدالهی، امیر اسلامی، افشین کرم‌پور، امید بهروزی، رضا انتصاری می‌گذرد. در طول این مدت آن‌ها بار‌ها در شرایط زندان انفرادی فشار جسمی و روحی تحت بازجویی قرارگرفتند... برخلاف قانون آیین دادرسی کیفری قاضی پرونده ابوالقاسم صلواتی از مطالعه پرونده توسط وکلای متهمان و ایجاد فرصت برای مشاوره و گفت‌وگوی آنان با موکلانشان ممانعت به عمل آورد.»

نویسندگان نامه یادآوری کرده‌اند مطابق قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب، «مدت بازداشت موقت متهم نباید از حداقل مجازات حبس مقرر در قانون برای آن جرم تجاوز نماید».

پیش از این وبسایت «مجذوبان نور»، پایگاه خبری دراویش گنابادی، گزارش کرده بود که هفت تن از دراویش محبوس در بند ۳۵۰ اوین، از شامگاه سه‌شنبه به بندهای امنیتی ۲۰۹ و ۲۴۰ منتقل شده‌اند.

بنابر همین گزارش، این هفت نفر از وکلای دراویش و همچنین مدیران وبسایت مجذوبان نور هستند که با نوشتن نامه‌ای به قاضی صلواتی، نسبت به روند بازداشت و محاکمه خود اعتراض کرده‌اند.

خانواده‌های تعدادی از وکلای دراويش زندانی گنابادی که نزديک به ۱۸ ماه است در بازداشت هستند، می‌گويند ۲۵ روز است از آنها خبر ندارند و پيگيری‌های آنها نتيجه‌ای نداشته است.

به گزارش وبسايت مجذوبان نور، وبسايت خبری دراويش گنابادی وکلای زندانی دراويش از ۲۵ روز پيش از بند ۳۵۰ به بند امنيتی ۲۰۹ زندان اوين منتقل شده‌اند. انتقال آنها به بند امنيتی به‌دليل خودداری‌شان از شرکت در دادگاه صورت گرفته است.

به گزارش فریدم هاوس که ۲۹ شهریورماه سال جاری منتشر شد، وضعیت آزادی‌های مدنی در ایران طی سال‌های اخیر به میزان قابل‌توجهی بدتر شده است.

طبق این گزارش اقلیت‌های مذهبی در ایران از جمله زرتشتیان، مسیحیان، یهودیان، بهائیان، دراویش گنابادی و سنی‌ها مورد تبعیض و آزار واقع می‌شوند و حق برگزاری مراسم مذهبی خود را ندارند.

احمد شهید، گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران نیز شهریورماه امسال از جمهوری اسلامی خواست به آزادی دیگر ادیان و مذاهب از جمله درويش‌های گنابادی احترام بگذارد.
XS
SM
MD
LG