لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۳۱

برآورد اطلاعاتی آمریکا: ایران نمی‌تواند مخفیانه اورانیوم مورد نیاز بمب را تولید کند


مدیر اطلاعات ملی آمریکا می‌گوید ایران نمی‌تواند بدون آن که جامعه جهانی متوجه شود، اورانیوم با خلوص بالا برای ساخت بمب تولید کند.

جیمز کلپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در گزارش سالانه‌اش به کنگره ایالات متحده، نوشته است که ایران در سال گذشته در زمینه فناوری هسته‌ای پیشرفت داشته و در موقعیتی بهتری برای تولید اورانیوم با غنای بالا برای ساخت سلاح هسته‌ای قرار دارد اما نمی‌تواند بدون آن که جامعه جهانی متوجه شود، اورانیوم خیلی غنی‌شده برای ساخت بمب اتمی تولید کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای کلپر گفته که دستگاه رهبری ایران هنوز تصمیم به تولید سلاح هسته‌ای نگرفته است.

جیمز کلپر، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در گزارش سالانه‌اش درباره تهدیدهای جهانی به کنگره آمریکا نوشته است: «ارزیابی ما این است که ایران نمی‌تواند مواد هسته‌ای تحت‌نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تغییر دهد و آنها را به اورانیوم غنی‌شده مناسب و در حجم لازم برای تولید سلاح تبدیل کند، پیش از آنکه این اقدامش فاش شود.»

آقای کلپر نوشته است مقامات ایرانی می‌خواهند برای امنیت و پرستیژ خود توانایی تولید سلاح اتمی را به دست آورند تا اگر لازم شد و تصمیم گرفتند، بتوانند آن را تولید کنند «اما نمی‌دانیم که آیا عاقبت این تصمیم را خواهند گرفت یا نه».

مدیر اطلاعات ملی آمریکا زیر نظر رئیس جمهور ایالات متحده فعالیت می‌کند و مشاور ارشد او در زمینه امنیت است.

او در گزارش خود نوشته است رهبران ایران هنگام تصمیم‌گیری در مورد برنامه هسته‌ای، هزینه و فایده را در نظر می‌گیرند و حفظ قدرت خود را در کنار شرایط امنیتی و سیاسی بین‌المللی در نظر می‌گیرند.

در این گزارش همچنین آمده است که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا معتقدند رهبران ایران در پی رویارویی مستقیم با آمریکا نیستند چون می‌تواند قدرت سیاسی آنان را به خطر اندازد.

به نوشته او، این شیوه تصمیم‌گیری مقامات جمهوری اسلامی به قدرت‌های جهانی امکان می‌دهد بر آنها اثر بگذارند.

آقای کلپر نوشته است که ایران می‌خواهد توانایی اتمی و موشکی خود را افزایش دهد اما در عین حال از برخوردهای شدید مانند حمله نظامی یا تحریم‌هایی که موجودیت حکومت را به خطر اندازد، پیش‌گیری کند.

این گزارش اطلاعات ملی آمریکا می‌تواند موضع آن گروه از تحلیلگران و سیاستمداران غربی را تقویت کند که بر تداوم تلاش‌های دیپلماتیک و همچنین وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران تاکید می‌کنند و در عین حال موضع نگرانی از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را کم‌رنگ می‌کند.

هشدار درباره توان موشکی ایران

گزارش مدیر اطلاعات ملی آمریکا جنبه‌های هشدارآمیز دیگری نیز درباره ایران دارد. او در بخش دیگری به توانایی موشکی ایران پرداخته و نوشته است که زرادخانه موشک‌های بالستیک ایران، بزرگ‌ترین زرادخانه در نوع خود در خاورمیانه است.

به نوشته آقای کلپر، موشک‌های بالستیک ایران در حال حاضر هم توانایی حمل سلاح‌های کشتار جمعی را دارند و یادآوری کرده است که ایران توانایی خود را در پرتاب ماهواره‌های کوچک هم به نمایش گذاشته است.

این مقام امنیتی آمریکا ابراز نگرانی کرده است که این توانایی‌های فنی در کنار دشمنی‌ای که حکومت ایران با آمریکا و متحدانش دارد، به مقامات جمهوری اسلامی انگیزه و توانایی دهد که «پرتابه‌های فضایی و موشک‌های بالستیک با برد بیشتر از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما» بسازند.

در دهه گذشته برنامه هسته‌ای ایران در کنار برنامه‌های موشکی‌اش، از موارد مناقشه‌برانگیز در رابطه تهران با کشورهای دیگر بوده است. تردیدهای قدرت‌های غربی و اسرائیل درباره ماهیت این برنامه و گمان به نیت ایران برای تولید سلاح هسته‌ای، در سال‌های اخیر بالاتر گرفته است.

این دولت‌ها، تهران را متهم می‌کنند که در پی سلاح هسته‌ای است. ایران این اتهام را همواره رد کرده و گفته است در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای و در مراوده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق خود برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کند.

انتقادهای آژانس اتمی از ایران در دو سال اخیر بالا گرفته است و از جمله بازرسان این نهاد سازمان ملل، خواستار بازدید از پایگاه نظامی پارچین هستند. ایران هنوز اجازه چنین بازدیدی را نداده است.

سازمان ملل و علاوه بر آن آمریکا و اروپا برای وادار کردن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، تحریم‌هایی علیه تهران وضع کرده‌اند که بر اقتصاد آن اثر آشکاری گذاشته است. در همین حال دولت اسرائیل درباره کارآمدی این تحریم‌ها ابراز تردید کرده است و خواستار تشدید برخورد با ایران و در نظر داشتن گزینه نظامی است.
XS
SM
MD
LG