لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۳۲

پرز: تحریم‌ها علیه ایران موثر بوده، ولی کافی نیست


شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل
شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، که در سفر اروپایی به سر می‌برد و در روزهای گذشته درباره نزاع اسرائیل با ایران بر سر پرونده هسته‌ای با میزبانان ارشد اروپایی خود گفت‌و‌گو کرده می‌گوید که تحریم‌های برقرارشده علیه ایران کافی نبوده است.

آقای پرز این سخنان را روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در دیدارهایی جداگانه با خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و نیز در دیدار با آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، تکرار کرد.

با این حال رئیس جمهور اسرائیل گفته است که به گمان او تحریم‌هایی بسیار جدی علیه ایران برقرار شده که «بیشتر از انتظار» موثر بوده، اما واقعیت این است که سران ایران را به تغییر هدف در برنامه هسته‌ای ایران وادار نکرده است.

رئیس جمهور ۹۰ ساله اسرائیل در بروکسل گفت که ایران نه تنها به خاطر تهدید هسته‌ای «خطرناک» است، بلکه به دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم در سطح جهان نیز تهدید به شمار می‌رود.

شیمون پرز هفته گذشته نیز در دیدار با وندی شرمن، رئیس هیئت آمریکایی، در مذاکرات هسته‌ای اخیر با ایران که پس از این گفت‌و‌گو‌ها به اسرائیل رفته بود، اظهار داشت که رژیم ایران به خاطر نقض حقوق بشر مانند اعدام‌های خیابانی و سرکوب‌ها «یک لکه ننگ» برای جامعه جهانی است.

ایران ادعاهای اسرائیل را رد می‌کند و یادآورمی شود که خود اسرائیل سلاح هسته‌ای دارد. اسرائیل با رعایت سیاست ابهام عمدی درمورد توانمندی هسته‌ای خود می‌گوید که تاکنون مانند ایران تهدید نکرده است که کشور دیگری را نابود می‌کند.

شیمون پرز در دیدار خود با سران اروپایی همچنین خواست که نام حزب‌الله را به عنوان هم‌پیمان ایران در فهرست تروریستی قرار دهند و در این رابطه به گزارش ماه گذشته بلغارستان در زمینه مسئولیت شاخه نظامی حزب‌الله در انفجار تروریستی اوایل تابستان ۱۳۹۱ در شهر بورگاس بلغارستان که به مرگ پنج گردشگر اسرائیلی و راننده بلغاری آن‌ها انجامید استناد کرد.

اتحادیه اروپا هنوز درخواست اسرائیل را برای تروریست نامیدن حزب‌الله که از سوی آمریکا، بریتانیا و هلند نیز مورد حمایت قرار گرفته نپذیرفته است.

در همین حال، به گزارش وب‌سایت یدیعوت آخرونوت، آندرس فوگ راسموسن در دیدار روز پنج‌شنبه خود با شیمون پرز گفت: «امنیت خاورمیانه به امنیت هم‌پیمانان ناتو بستگی دارد و ناتو اصولاً برای همین هدف برپا شد»، و نیز افزود: «ناتو در رویای دستیابی به صلح و مبارزه با تروریسم، شریک اسرائیل است.»
XS
SM
MD
LG