لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۶

احتمال تکرار انتخابات پارلمانی اسرائیل؛ آیا نتانیاهو تسلیم می‌شود؟


تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای تشکیل یک دولت ائتلافی اسرائیل ناکام مانده است.
با وجود گذشت تنها یک ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی اسرائیل، رسانه‌های این کشور روز پنج‌شنبه، سوم اسفند، به نقل از محافل سیاسی اسرائیلی از احتمال برگزاری انتخابات مجدد در آینده نزدیک خبر دادند.

بر اساس این گزارش‌ها، ناتوانی بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود در تشکیل ائتلاف با احزاب دیگر کشور برای معرفی دولت جدید، دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی مجدد در آینده نزدیک عنوان شده است.

در انتخاباتی که روز سوم بهمن، بیست و دوم ژانویه، برگزار شد، حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو در کنار ائتلاف تاکتیکی که با حزب راست‌گرای «اسرائیل بیتینو» ایجاد کرده بود، ۳۲ کرسی را از میان ۱۲۰ کرسی «کنست» به‌دست آورد.

شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل از سه هفته پیش نتانیاهو را به این دلیل که حزبش صاحب بیشترین شمار کرسی‌های مجلس شده است، مامور تشکیل دولت کرد.

در حالی که تنها ده روز به پایان مهلت بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت و معرفی آن برای کسب رای اعتماد از «کنست» باقی مانده است، اما وی به عنوان رهبر ائتلاف «لیکود – بیتینو» تنها توانسته است با حزب کوچک و جدید «هاتنوعا» (جنبش) به رهبری خانم تسیپی لیونی برای تشکیل دولتی دیگر هم‌پیمان شود.

بر اساس قراردادی که روز سه‌شنبه میان خانم لیونی و آقای نتانیاهو امضاء شد،خانم لیونی که حقوقدان است،پست وزارت دادگستری را در دست خواهد داشت و یک پست دیگر وزارت نیز برای فرد شماره دوم حزب او در نظر گرفته می‌شود.

خانم لیونی که در گذشته وزیر امور خارجه اسرائیل بوده است،با این شرط که مسئول انحصاری پیشبرد مذاکرات سیاسی با فلسطینی‌ها باشد به هم‌پیمانی با نتانیاهو رضایت داد.

در همین حال، تلاش‌های سه هفته گذشته نتانیاهو برای کشاندن دو حزب «آینده‌ای هست» و «خانه یهودی» به زیر چتر هم‌پیمانی دولت جدید، تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده است.

حزب «یش آتید» (آینده ای هست) به رهبری یائیر لاپید، سیاستمدار تازه‌کار و روزنامه‌نگار محبوب گفته است هر تصمیمی که برای ورود به دولت یا رفتن به جناح اپوزیسیون بگیرد، در هماهنگی با حزب «هبیت هیهودی» (خانه یهودی) به رهبری سیاستمداری تازه از گرد راه رسیده به نام نفتالی بنت خواهد بود.

نتانیاهو تلاش کرده است که راه این دو حزب را از یکدیگر جدا کند، اما ناکام شده است.

نفتالی بنت روز چهارشنبه در یک نشست خبری در اورشلیم (بیت‌المقدس) گفت: «حتی اگر ضرورت داشته باشد که یک انتخابات جدید در کشور برگزار شود، ما از اصول و ارزش‌های خود برای ورود به دولت عدول نخواهیم کرد.»

حزب نفتالی بنت که دیدگاه‌های راست‌گرایانه دارد، گفته است که با «تقسیم اورشلیم و سپردن بخش شرقی آن به فلسطینی‌ها، مخالفت خواهد کرد» و «اجازه نخواهد داد که تسیپی لیونی هدایت سکان مذاکرات آینده با فلسطینی‌ها را در دست بگیرد».

با این تفاسیر، بنیامین نتانیاهو برای جلوگیری از رسیدن شرایط به وضعیتی که انتخاباتی دیگر را الزامی کند، اکنون ناچار است که با احزاب مذهبی افراطی، مانند «شاس» و «یهدوت هتورات» (یهودیت توراتی) هم‌پیمان شود که در این صورت، دولتی که او تشکیل دهد، چندان قوی نخواهد بود.

این در حالی است که نتانیاهو پس از انتخابات به شیمون پرز قول داده بود که دولتی فراگیرتر برپا کند.

آقای نتانیاهو روز چهارشنبه با شائول موفاز، رهبر ایرانی‌زاده حزب «کادیما» نیز ملاقات کرد که در پایان آن، هر چند توافقی قطعی برای ورود «کادیما» به دولت جدید اعلام نشد، اما طرفین از وجود «تفاهم و فضای بسیار خوب و درک متقابل به‌خاطر چالش‌های خطیر در برابر اسرائیل» سخن گفتند.

همچنین احتمال واگذاری پست وزارت دفاع به موفاز، این ژنرال ایرانی‌زاده، تقویت شد.

اما نتانیاهو این گزینه را نیز در برابر خود دارد که از شیمون پرز بخواهد مهلت چهار هفته‌ای را که برای تشکیل دولت به او داده بود، دو هفته دیگر تمدید کند.

نتانیاهو گفته بود، امیدوار است به‌خاطر رسیدگی به مسائل مهمی مانند قضیه هسته‌ای ایران و خطرات ناشی از سرنوشت سلاح‌های شیمیایی ارتش سوریه، که به گفته او، اسرائیل را با چالش‌های جدی روبه‌رو کرده است، بتواند احزاب بیشتری را وارد دولت جدید خود کند تا تصمیماتی که گرفته می‌شود، با اجماع بیشتری در صحنه سیاست اسرائیل روبه‌رو باشد.

نظرسنجی‌هایی که رسانه‌های اسرائیل روز جمعه، چهارم اسفند، منتشر کردند نشان می‌دهد که اگر انتخابات تکرار شود، حزب تازه تاسیس «یش آتید» از ۱۹ کرسی کنونی به ۳۰ کرسی و حتی بیشتر دست خواهد یافت و در آن صورت، نخست وزیر بعدی اسرائیل، یائیر لاپید خواهد بود.

XS
SM
MD
LG