لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۴۴

مهمانپرست:‌ امکان دسترسی کنسولی برای دو آلمانی بازداشت شده فراهم شد


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته است، به دنبال گفت و گوهای صورت گرفته با مقام‌های آلمانی، امکان دسترسی کنسولی سفارت آلمان به دو شهروند آلمانی بازداشت شده در ایران فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه‌ با بیان این که دو شهروند آلمانی بازداشت شده در ایران «دچار تخلف» شده‌‌اند، از امکان دسترسی کنسولی به آنها خبر داده است.

وی که در گفت و گوی هفتگی خود با خبرنگاران درتهران صحبت می کرد، در این باره گفته است: «موضوع رسیدگی به پرونده آنها در دست مقامات قضایی است که روال خود را طی می‌کند، با صحبت‌هایی که با مقامات آلمانی انجام شد امکان دسترسی کنسولی برای این دو نفر امروز فراهم شده است.»

روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود، که گروه پارلمانی آلمان که در تهران به سر می‌برد از علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، خواسته است، برای آزادی دو شهروند بازداشت شده آلمانی پادرمیانی کند.

دوشنبه هفته گذشته این دو شهروند آلمانی در حالی که در تبریز سرگرم انجام مصاحبه با پسر سکینه محمدی‌آشتیانی، زن ایرانی محکوم به سنگسار بودند، بازداشت شده بودند.

مقام‌های آلمانی بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند، این دو نفر را آزاد کنند، اما تاکنون این درخواست‌ها راه به جایی نبرده است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان، روز جمعه پس از دیدار با منوچهر متکی در بروکسل در این باره به خبرنگاران گفته بود: «یک بار دیگر خواسته فوری خود را مبنی بر لزوم آزادی هر چه زودتر دو شهروند آلمانی و بازگشت آنها به کشورمان به وزیر امور خارجه ایران اطلاع داده‌ایم.»

همزمان غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی نیز در باره سرنوشت این دو شهروند آلمانی گفته بود:‌ «این دو تبعه که با روادید توریستی در تبریز حضور یافته بودند، بدون مدرک از نام خبرنگار سوءاستفاده کرده و با خانواده سکینه آشتیانی ارتباط برقرار کرده بودند.»

وی همچنین ادعا کرده بود، دو آلمانی بازداشت‌ شده، «به کار خلافشان اذعان، و اعلام کرده‌اند که استفاده از عنوان جعلی خبرنگار کار خلافی بوده‌است.»

این در حالی است که به دنبال انتشار خبر بازداشت این دو آلمانی در ایران «انجمن روزنامه‌نگاران آلمان» در بیانیه‌ای اعلام کرده بود، یکی از بازداشت‌شدگان خبرنگار و دیگری عکاس است.

در این میان رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، که پیشتر دلیل بازداشت دو شهروند آلمانی در ایران را «ارتباط آنها با شبکه ضد انقلاب» اعلام کرده بود، در اظهارات تازه خود در این باره گفته است:‌ «این دو تبعه آلمانی دچار تخلف شده‌اند زیرا با ویزای توریستی وارد کشور شده‌ بودند، اما اقدام به کار خبرنگاری کرده‌اند.»

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG