لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۴
اسناد تازه ای که در سایت ویکی لیکس منتشر شده، حاکی از وجود تنش میان حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و مقامات آمریکایی در رابطه با قاچاقچیان مواد مخدر و تعدادی از «مجرمان خطرناک» بوده است. در میان این اسناد، مواردی از بخشش برخی قاچاقچیان و مجرمان خطرناک و آزادی از زندان توسط شخص کرزی نیز قید شده است.

آقای مولوی گل احمد، نایب رییس کمیسیون عدلی- قضایی، اصلاحات اداری و مبارزه با فساد اداری پارلمان افغانستان در گفت وگو با رادیو فردا، ضمن تایید فاکتورها و نمونه هایی از آزادی قاچاقچیان مواد مخدر و تروریست ها به امر آقای کرزی از زندان، می گوید که متولیان امور قضایی و مبارزه با فساد مالی در دولت کرزی متاسفانه کسانی هستند که خود به شدت آلوده به فساد مالی هستند.

به گفته وی، پس از آن که یک تروریست گرفته می شود و یک قاچاقچی دستگیر می شود، این افراد به خاطر وجود فساد اداری و پرداخت رشوت و غیره آزاد می شوند.

پیش از این نیز ویکی لیکس اسنادی را در مورد فساد اداری در افغانستان منتشر کرده بود، که نشان می داد دیپلمات های آمریکایی از ابعاد فساد در افغانستان نگران هستند.

طبق یکی از این اسناد، مقامات مبارزه با مواد مخدر آمریکا با خبر شده اند که معاون پیشین رییس جمهوری افغانستان پنجاه و دو میلیون دلار پول نقد با خود حمل کرده است. در سند دیگری، کارل ایکنبری، سفیر آمریکا در کابل خاطر نشان کرده که که احمد ولی کرزی، برادر حامد کرزی، در قاچاق مواد مخدر به شدت فعال است.

به گفته آقای مولوی، چنین به نظر می رسد که دولت کرزی در صدد یافتن راهکاری برای مبارزه با فساد مالی نیست. فقط یک کمیسیون مبارزه با فساد مالی است که تنها نامی از آن موجود است و هیچ توانی برای مبارزه با فساد اداری ندارد.

به گفته وی «فساد اداری با توجه به آماری که از رسانه ها و تحقیقات خودمان در ادارات داریم، بجای کاهش، روز به روز افزایش پیدا می کند. مطالعاتی که کمیسیون از ادارات و دستگاه‌های دولتی دارد نشانگر آن است که با راهکارهای موجود به هیچ وجه فساد گسترده مالی از حکومت رخت بر نخواهد بست.»

وی می گوید: «ما به دولت پیشنهاد کردیم که ارگان کشف، مبارزه و محکمه در رابطه با فساد اداری بایستی به صورت جدا از دولت باشد، یعنی اداره مبازره با فساد مالی مستقل داشته باشیم. چرا که اداراتی که متولی مبارزه با فساد مالی هستند و یا محاکم عمومی خودشان آلوده به فساد مالی هستند. لیکن، دولت توجهی به پیشنهاد ما نکرد.»

کمکهای مالی ایران شخصی یا رسمی؟

ماه گذشته روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از دریافت پول نقد از ایران توسط دفتر ریاست جمهوری افغانستان خبر داده و هفته نامه نیوزویک نیز طی گزارشی از دریافت پول‌های دستی در چندین نوبت و توسط افراد مختلف دولت کرزی از ایران و سفارت ایران در کابل خبر داده بود.

آقای کرزی در یک کنفرانس مطبوعاتی در سفر خود به تاجیکستان ضمن تایید این مطلب اذعان داشت که سالی یکی دوبار و حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون یورو از «کشور دوست و برادر ایران پول گرفته شده، این کمک ها به فرمان من و به صورت رسمی گرفته شده و هزینه مصارف گوناگون و کمک به مردم شده است.»

رامین مهمانپرست سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران نیز با تایید این موضوع، گفته است: «این کمک ها عادی است و تاکنون نیم میلیارد یورو به بازسازی زیرساختهای اقتصادی کشور همسایه مان کمک کرده ایم.»

آقای گل احمد در رابطه با این موضوع می گوید: «اگرچه آقای کرزی رییس جمهوری رسمی افغانستان و رییس دفتر آن هم رییس دفتر رسمی نهاد ریاست جمهوری است، اما بایستی دریافت کمک های خارجی از طریق یک کانال رسمی انجام بگیرد نه بصورت دستی. آیا به این کمک مالی، کمک رسمی می توان گفت؟ آیا یک رییس جمهور از رییس جمهور دیگر بدون این که اسنادی در میان باشد، یا موضوع و درخواستی برای کمک باشد و یا اصلا اعلام شده باشد، می تواند پول بگیرد؟ آیا این پولی که نه سند رسمی دارد، نه به ثبت رسیده و نه مراحل قانونی و اداری طی کرده است می تواند کمک رسمی نامیده شود؟»

وی همچنین افزوده است: «همین موضوع فساد اداری است، ببینید کسانی که قصد دارند، در خرابی این ملک فقط از راه فساد مالی به افغانستان نفوذ می کنند. بسیاری از کارها، بسیاری از مداخله ها و مسائل دیگر از همین راه های غیر قانونی پول دستی انجام می شود. پول شخصی و دستی گرفتن، ولو توسط رئیس جمهور، رئیس دفتر وی، وزیر یا وکیل نمی تواند رسمی تلقی شود.»

آقای گل احمد می گوید: «جامعه جهانی (در رابطه با افغانستان) خودش را فریب می دهد. حکومت‌هایی که برای امنیت افغانستان، مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آمده اند، به نوعی خودشان را فریب می دهند. این کشورها در مرحله اول بایستی ریشه فساد اداری در افغانستان را خشک کنند، چون این پدیده مادر تمامی فسادها و جنایات است.»
XS
SM
MD
LG