لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۷

مصر: ثبات و هویت عربی کشورهای حوزه خلیج فارس خط قرمز ماست


نبیل العربی، وزیر امور خارجه مصر
نبیل العربی، وزیر امور خارجه مصر با حمایت از مواضع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در باره تحولات جاری در بحرین اعلام کرده است، «ثبات و هویت عربی» کشورهای حاشیه خلیج فارس «خط قرمز» مصر به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نبیل العربی، وزیر امور خارجه مصر، روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای بدون نام بردن از ایران از مواضع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در مورد تحولات بحرین حمایت کرده است.

در این بیانیه آمده است: «ثبات و هویت عربی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس خط قرمزی است که مصر عبور از آن را بر نمی‌تابد.»

این بیانیه پس از آن منتشر شده است که وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در نشست روز دوشنبه خود یک بار دیگر جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی بحرین و کویت متهم کرده‌ بودند.

وزیر امور خارجه مصر همچنین از اقدام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در اعزام نیرو به بحرین برای مقابله با اعتراض‌های اکثریت شیعه این کشور حمایت کرده و از آن با عنوان «اقدامی هماهنگ برای تامین امنیت بحرین‌» یاد کرده است.

به دنبال آغاز فراگیر شدن اعتراض‌ها در بحرین، برخی کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی اقدام به اعزام نیرو به این کشور کرده بودند که این اقدام اعتراض شدید جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

واکنش تند مقام‌های ایرانی نسبت به اعزام نیرو از سوی کشورهای عربی برای مقابله با اعتراض‌های شیعیان بحرین به تیرگی روابط میان منامه و تهران منجر شده است و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز اعتراض ایران را «دخالت در امور داخلی» بحرین توصیف کرده‌اند.

همچنین انتشار خبری درباره صدور حکم اعدام برای سه متهم به جاسوسی برای ایران از سوی دادگاهی در کویت نیز به تنش میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و جمهوری اسلامی دامن زده است.

در همین راستا شیخ عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، با محکوم کردن و «غیر قابل قبول» خواندن «مداخلات ایران در امور کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس» اظهار داشته بود، هر گونه «اقدام خصمانه ایران» علیه هر یک از اعضای این شورا با پاسخ تمامی این کشورها روبرو خواهد شد.

در این میان حمایت مصر از موضع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس درباره تحولات بحرین در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی از اعتراض مردم مصر علیه حکومت حسنی مبارک، با عنوان «خیزش اسلامی» یاد کرده و در روزهای گذشته نیز از اعلام آمادگی مصر برای از سرگیری رابطه با ایران به شدت استقبال کرده بودند.
XS
SM
MD
LG