لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۲

درخواست ۱۰ نماینده مجلس براى بررسى درگذشت هدى صابر


به دنبال درگذشت هدى صابر که در اعتراض به رویدادهاى منجر به فوت هاله سحابى، دست به اعتصاب غذا زده بود، ۱۰ تن از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى از وزیر دادگسترى جمهورى اسلامى خواسته‌اند، دلایل درگذشت این زندانى سیاسى و فعال ملى مذهبى را «بررسى و اعلام» کند.

به گزارش پارلمان نیوز، روز چهارشنبه ۱۰ تن از نمایندگان مجلس شوراى اسلامى در قالب تذکر به وزیر دادگسترى، خواستار بررسى و اعلام دلیل درگذشت هدى صابر شده‌اند.

این ۱۰ نماینده مجلس که همگى از اعضاى فراکسیون نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس هستند، در تذکر خود خطاب به وزیر دادگسترى آورده‌‌اند: «در خصوص علل درگذشت هدى صابر ابهاماتى وجود دارد که ضرورى است تا دستگاه قضایی نسبت به رفع آن اقدام نماید.»

هدى صابر، که در اعتراض به وقایع منجر به مرگ هاله سحابى در مراسم تشییع عزت‌الله سحابى، دست به اعتصاب غذا زده بود، روز جمعه به بیمارستان مدرس تهران منتقل شده بود، اما اقدامات پزشکى براى نجات جان وى بى‌نتیجه ماند و وى در بامداد روز شنبه درگذشت.

خبر درگذشت آقاى صابر در روز یکشنبه منتشر شده و سایت‌هاى نزدیک به جنبش سبز، به نقل از منابع پزشکى علت درگذشت وى را حمله قلبى ناشى از عوارض اعتصاب غذا اعلام کرده بودند.

این در حالى است، که روز سه‌شنبه عباس جعفرى‌دولت‌آبادى، دادستان تهران با بیان این که این فعال سیاسى ملى مذهبى «بیمار» بوده است، علت مرگ وى را «آنفکتوس قلبى» اعلام کرده و در عین حال گفته بود، انتقال وى به بیمارستان «با تاخیر» صورت گرفته است.

با این همه به دنبال درگذشت هدى صابر که در مرداد ماه سال گذشته خورشیدى براى آخرین بار بازداشت شده بود، ۶۴ تن از زندانیان سیاسى در زندان اوین با انتشار «شهادت‌نامه‌اى» تاکید کرده بودند، این زندانى سیاسى در طول یک سال گذشته هیچ گونه عارضه و بیمارى نداشته و در هشتمین روز از اعتصاب غذاى خود، پس از انتقال به بهدارى اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تصمیم به شکایت از مأموران بهدارى را داشته است.

از سوى دیگر تذکر ۱۰ تن از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس به وزیر دادگسترى درباره درگذشت هدى صابر در حالى صورت گرفته است، که فدراسیون بین‌المللى جامعه‌هاى حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه مشترکى «دولتمردان ایرانى» را مسئول مرگ این فعال ملى‌مذهبى و دیگر زندانیان معرفى کرده‌اند.

محسن نریمان، نماینده بابل، شکور اکبرنژاد، نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر، جمشید انصارى، نماینده زنجان و طارم، غلامحسین مسعودى‌ریحان، نماینده اهر و هریس، مصطفى کواکبیان، نماینده سمنان و مهدى‌شهر، فاضل موسوى، نماینده خدابنده، سیروس سازدار، نماینده مرند و جلفا، حسین هاشمیان، نماینده رفسنجان، محمدرضا تابش، نماینده اردکان و محمدحسین مقیمى، نماینده خمین ۱۰ نماینده‌اى هستند که تذکر به وزیر دادگسترى را امضا کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG