لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۳۱

رحیم‌مشایی از سرپرستی نهاد ریاست جمهوری برکنار شد


محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت دهم، حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی را با حفظ سمت به عنوان معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرده و بدین ترتیب اسفندیار رحیم‌مشایی از این سمت برکنار شده است.

محمود احمدی‌نژاد روز شنبه با صدور دو حکم جداگانه حمید بقایی، رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را با حفظ سمت به عنوان معاون امور اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرده است.

محمود احمدی‌نژاد در اواخر شهریور ۸۸، این چهره جنجالی دولت خود را به عنوان سرپرست نهاد ریاست جمهوری منصوب کرده بود.

همچنین به دنبال انتصاب علی سعیدلو، معاون اجرایی پیشین محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی در شهریور ماه سال ۱۳۸۸، مسئولیت‌های معاونت اجرایی رئیس جمهور نیز به اسفندیار رحیم‌مشایی سپرده شده بود.

در روزهای اخیر و به دنبال برگزاری جشن جهانی نوروز در ایران، بار دیگر حملات شخصیت‌ها و رسانه‌های تندرو حامی دولت به اسفندیار رحیم‌مشایی بالا گرفته بود.

در یکی از تازه‌ترین حملات به رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد، محمدتقی مصباح‌یزدی، از روحانیان حامی محمود احمدی‌نژاد با اشاره به اظهارات اسفندیار رحیم‌مشایی گفته است: «کسانی که بی‌شرمانه مکتب ایران را به جای مکتب اسلام معرفی می‌کنند، خودی نبوده بلکه غیرخودی‌اند و باید حواسمان جمع باشد.»

وی همچنین گفته است: «ما اسلام را می‌خواهیم و هر کس اسلام را بخواهد خدمتگذار او هستیم و در این مسیر با کسی عقد اخوت نبستیم، هرکس از اسلام کج برود، ردش می‌کنیم.»

همچنین علی مطهری، از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی نیز در نامه‌ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد، که روز شنبه منتشر شده است، به شدت از سیاست‌های فرهنگی دولت و از جمله برگزاری جش جهانی نوروز انتقاد کرده و آورده است: «حتی این مطلب به ذهن متبادر می شود که شما در زمان انتخابات ۸۴ و ۸۸ صداقت کافی به خرج ندادید و این افکار خود را آشکار نکردید و نگفتید: من فردی هستم مرید آقای مشایی و این افکار ویژه را درباره نوروز و مکتب ایران و مسئله حجاب و به طور کلی امور فرهنگی دارم.»

محمود احمدی‌نژاد در حکم خود برای انتصاب حمید بقایی به سمت سرپرستی نهاد ریاست جمهوری از «زحمات و خدمات ارزشمند» اسفندیار رحیم‌مشایی سپاسگزاری کرده است.

هر چند اسفندیار رحیم‌مشایی از سرپرستی نهاد ریاست جمهوری برکنار شده است، اما وی همچنان در پست‌های پیشین خود به عنوان مشاور و رئیس دفتر رئیس‌جمهور باقی مانده است.

وی همچنین مشاور ویژه رئیس‌جمهور در امور خاورمیانه است.

پس از انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری خرداد ماه سال ۱۳۸۸ محمود احمدی‌نژاد ابتدا اسفندیار رحیم‌مشایی را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرده بود که این اقدام با مخالفت رهبر جمهوری اسلامی روبه‌رو شد و سرانجام آقای مشایی در اواخر تیر ماه از سمت معاون اولی محمود احمدی‌نژاد کناره‌گیری کرد.
XS
SM
MD
LG