لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۴۳

«حمایت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از شرایط خاتمی برای شرکت در انتخابات»


احمد حکیمی‌پور، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
در حالی که سخنان محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، درباره شرایط اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات با واکنش تند حامیان دولت و به ویژه دبیر شورای نگهبان روبرو شده بود، یکی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، با بیان این که شرایط اعلام شده «کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان» است، از واکنش حامیان دولت ابراز شگفتی کرده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، احمد حکیمی‌پور، یکی از اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات روز سه‌شنبه با حمایت از شرایط اعلام شده از سوی رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش روی مجلس،‌ از این شرایط با عنوان «کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان» یاد کرده است.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در اوایل آبان ماه در سخنانی در دیدار با نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، از «آزادی زندانیان و ایجاد فضای آزاد برای همه و گروه‌ها، پایبندی مسئولان به قانون اساسی و فراهم آوردن سازوکاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد» به عنوان شرایط حداقلی اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتحابات پیش روی مجلس یاد کرده بود.

رئیس دولت اصلاحات همچنین در این باره اظهار داشته بود: «خواست ما در گذشته و امروز موارد مشخصی بوده که حتی پس از حوادث انتخابات اخیر کشور نیز بر آن تاکید کردیم. باید شرایط حضور با نشاط مردم و تامین حقوق آنان تضمین شود وباید سازوکاری برای انتخابات تدوین شود که کمترین محدودیت برای آزادی رای مردم و بیشترین فضا برای تحقق خواست و اراده آنان فراهم شود.»

در واکنش به این سخنان،‌که با واکنش تند رسانه‌ها و شخصیت‌های حامی دولت در ایران روبرو شده بود، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته بود: «بعضی هنوز این را درست درک نکرده‌اند و می‌گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعاً باید گفت وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند. چه کسی به شما رای می‌دهد؟»

در این میان احمد حکیمی‌پور، عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، با اشاره به واکنش حامیان دولت به شرایط اعلام شده از سوی رئیس جمهور پیشین ایران، اظهار داشته است: «مسایل مطرح شده برای حضور در انتخابات، کف خواسته‌های اصلاح‌طلبان است، چرا که تاکید بر اجرای قانون اساسی است؛ لذا جنجال برخی نیروهای رقیب برای ما تعجب‌آور بود.»

پیشتر نیز رییس جمهور پیشین ایران نیز در واکنش به گفته‌های احمد جنتی در این باره اظهار داشته بود:‌ «در جواب این مسئله که این که این روزها گفته می‌شود مردم چه کسی را بخواهند و چه کسی را نخواهند، باید گفت کسانی‌که مردم را قبول ندارند، حق ندارند درباره مردم و از زبان مردم صحبت کنند.»

آقای خاتمی همچنین افزوده بود: « مردم متولی نمی‌خواهند، بگذارید خود مردم در فضای امن و آزاد تصمیم بگیرند و هر کس را که خواستند انتخاب کنند. در جریان یک انتخابات آزاد است که معلوم می شود مردم چه کسی را می خواهند و چه کسی را نمی خواهند.»

در این میان احمد حکیمی‌پور از برگزاری جلسات‌ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، که در دوران اصلاحات با عضویت گروه‌های هجده‌گانه اصلاح‌طلب شکل گرفته بود، خبر داده و اظهار داشته است: «در این جلسات ... بحث تعامل اصلاح‌طلبان درخصوص انتخابات آینده و شروط اعلام شده از سوی برخی شخصیت‌ها توسط گروه‌ها به طور جداگانه مورد بحث قرار می‌گیرد تا به شورای هماهنگی بیاید و به یک تصمیم واحد برسیم.»

آقای حکیمی‌پور همچنین افزوده است:‌ «امروز اتحاد و همگرایی در اصلاح‌طلبان به مراتب بیشتر از اصولگرایان است و جریان اصلاح‌طلب جریانی دائمی است که در چهارچوب قانون عمل می‌کند و باید دید در ارتباط با عمل سیاسی و عمدتاً انتخابات چه تصمیمی گرفته می‌شود.»

وی همچنین با اعلام این که دیدار با مراجع و شخصیت‌های سیاسی در دستور کار شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قرار دارد، اظهار داشته است، دیدار با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در اولویت است و پیگیری می‌شود.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG