لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۵
مقام‌های دولتی لیبی ناتو را متهم کرده‌اند که در یکی از حملات هوایی خود به یکی از شهرهای این کشور در روز شنبه ۱۵ غیر نظامی را کشته‌اند، این در حالی است که مقام‌های ناتو این گزارش‌ها را رد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شبکه تلویزیونی دولتی لیبی روز شنبه به نقل از مقام‌های نظامی این کشور اعلام کرد، هواپیماهای ناتو در روز شنبه به چند مرکز غیرنظامی از جمله یک رستوران در شهر نفتی بریقه حمله کردند.

مقام‌های لیبی همچنین اعلام کردند در این حملات ۱۵ غیرنظامی کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های ناتو اعلام کرده‌اند، هواپیماهای ناتو در روز شنبه هیچ‌گونه عملیاتی در این منطقه انجام نداده‌اند.

خبرگزاری رسمی لیبی نیز در گزارش دیگری از مرگ پنج غیرنظامی دیگر در جریان بمباران‌های روز جمعه هواپیماهای ناتو در شهر بریقه خبر داده‌ است.

در این میان یک مقام عالی‌رتبه ناتو گفته است، هر چند هواپیماهای ناتو در روز جمعه به اهدافی در نزدیکی شهر بریقه حمله کرده‌اند، اما هیچ گونه مدرکی دال بر کشته‌ یا زخمی شدن غیرنظامیان در این حملات در دست نیست.

به گفته این مقام ناتو ساختمان‌هایی که مورد حمله قرار گرفته بودند، از سوی نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی اشغال شده و برای حمله به غیرنظامیان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

حملات هوایی ناتو به نیروهای تحت امر معمر قذافی، رهبر لیبی، در چارچوب قطعنامه سازمان ملل برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی به منظور محافظت از غیرنظامیان صورت می‌گیرد.

بر اساس قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت سازمان ملل که روز پنجشنبه، ۲۶ اسفندماه، تصویب شد، جامعه جهانی مى‌تواند از «تمام ابزارهاى موجود» براى جلوگیرى از حمله نیروهاى وفادار به معمر قذافى، به غیرنظامیان و مخالفان استفاده کند.

این قطعنامه پس از آن صادر شد که در حدود چهار ماه پیش و به دنبال گسترش اعتراض‌های ضد حکومتی در لیبی، نظامیان این کشور با استفاده از تجهیزات سنگین از جمله هواپیماهای جنگنده به سرکوب معترضان روی آورده بودند.

حملات هوایی کشورهای غربی به نیروهای وفادار به معمر قذافی از اواخر اسفند ماه سال گذشته خورشیدی آغاز شده و همچنان ادامه دارد و از سوی دیگر مخالفان مسلح رهبر لیبی که کنترل بخش شرقی این کشور را در اختیار دارند، با استفاده از پشتیبانی هوایی ناتو همچنان به نبرد خود با نیروهای وفادار به معمر قذافی ادامه می‌دهند.
XS
SM
MD
LG