لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۰۹:۴۸

محکومیت عباس سلیمی نمین به ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق


عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات تاریخ ایران
عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات تاریخ ایران

عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات تاریخ ایران، به‌دلیل ایراد سخنانی علیه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران و عبدالله جاسبی، رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی، به ۶ ماه حبس تعزیزی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

آقای سلیمی نمین همچنین با شکایت دادستانی تهران و به دلیل بیان سخنانی علیه «قوه قضائیه» و «نظام» جمهوری اسلامی به ۴میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده‌است.

خبرگزاری تسنیم روز شنبه، ۱۱ بهمن، خبر داد که عباس سلیمی نمین از سوی شعبه ۱۰۵۷ دادگاه عمومی جزایی مجتمع قضایی کارکنان دولت، به‌دلیل مصاحبه‌ای درباره عملکرد محمود احمدی‌نژاد «در ایام خانه‌نشینی»، به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌است.

براساس تصویر «دادنامه» منتشر شده در خبرگزاری تسنیم، آقای سلیمی نمین گفته‌است: «از دلایلی که احمدی‌نژاد دچار توهم شد فقط این نبود که به دلیل تملق اطرافیانش... به اینجا کشانده شود، او هرگز احیا کننده انقلاب نبود.»

آقای سلیمی نمین همچنین به‌دلیل بیان سخنانی علیه عبدالله جاسبی، رئیس پیشین دانشگاه آزاد، به ۱۰۰هزار تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌است.

براساس تصویر «دادنامه» صادر شده از سوی دادگاه، آقای سلیمی نمین دانشگاه آزاد را متهم کرده که «رشوه‌دهی را در درون نظام جمهوری اسلامی نهادینه کرده‌است.»

وی در سخنان خود تاکید کرده‌است که آقای جاسبی قطعا می‌رود اما دغدغه‌ای که وجود دارد این است که آیا «مکانیزم فساد پشت صحنه دانشگاه آزاد» به همراه رفتن جاسبی تمام می‌شود.

بر اساس حکم دادگاه مذکور، آقای سلیمی نمین با شکایت دادستانی تهران و به اتهام «نشر اکاذیب» نیز به ۴ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده‌است.

وی در پنجم خرداد ۹۳ گفته بود: «متاسفانه قوه قضائیه نه تنها هجمه قوه مجریه در برابر منتقدان سالم را کم نمی‌کند بلکه سعی در تقویت این هجمه دارد.»

آقای سلیمی نمین که از چهره‌های سیاسی اصول‌گرا و از نزدیکان به حکومت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود با انتشار نامه‌ای با اشاره به برگزاری دادگاه خود در تاریخ ۲۴ دی ماه نوشته‌است: «بنده اعتراض کتبی‌ام به این روند را نیز با این مضمون ارائه دادم که با توجه به بی‌اطلاعی از مفاد برخی موارد مطرح شده در کیفرخواست، قادر نیستم در مقام دفاع از خود برآیم.»

عباس سلیمی نمین در سالیان گذشته انتقادات زیادی را از عملکرد عبدالله جاسبی در دوره ریاست بر دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرده‌است.

وی همچنین از جمله منتقدان برخی اقدامات محمود احمدی‌نژاد بود. آقای سلیمی نمین روز جمعه، ۲۹ اردیبهشت ۹۱، تلویزیون دولتی ایران را متهم کرده بود که از استقبال مردم مشهد از محمود احمدی‌نژاد در سفر به این شهر «تصویری غیرواقعی» نشان داده‌است.

XS
SM
MD
LG