لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۴۷

عادل الجبیر: اسد باید در ابتدای دوره انتقالی برکنار شود نه در پایان آن


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز شنبه ۱۵ اسفند تأکید کرد که به نظر او بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، باید در ابتدای روند انتقال سیاسی سوریه از کار برکنار شود نه در پایان آن.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر که در جریان دیدار خود از فرانسه سخن می‌گفت در مورد کناره گرفتن بشار اسد از قدرت تصریح کرد: «برای ما کاملاً روشن است که این کار باید در آغاز روند انجام شود نه در پایان آن و این کار قرار نیست هیجده ماه طول بکشد.»

اظهارات وزیر خارجه عربستان چند روز پیش از طرح سازمان ملل متحد برای ازسرگیری گفت‌وگوهای صلح سوریه بیان می‌شود.

روند انتقال سیاسی در سوریه ازجمله موضوعات مورد بحث در گفت‌وگوهای تازه صلح سوریه در ژنو خواهد بود؛ هواداران بشار اسد، ازجمله ایران، بر باقی ماندن او بر سر قدرت تأکید دارند در حالی که کشورهایی چون ترکیه و عربستان سعودی خواستار عزل او هستند.

ایالات متحده و دیگر دولت‌های غربی که پیش از این بر درخواست‌های خود مبنی بر عزل زودهنگام اسد از قدرت تأکید می‌ورزیدند، از زمان کمک هوایی روسیه به بشار اسد که به تثبیت بیشتر قدرت او در سوریه انجامیده، از درخواست یادشده فاصله گرفته‌اند.

عادل الجبیر پیش از این روز ۲۵ بهمن در این باره گفته‌بود که به باور او، روسیه در تلاش‌های خود برای حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، «موفق نخواهد شد.»

او افزوده‌بود که «ازجمله تلاش‌های ایران» نیز برای سر پا نگاه داشتن بشار اسد «شکست خورده است.»

وزیر خارجه عربستان هم‌چنین بارها تأکید کرده‌است که «ممکن نیست فردی که باعث مرگ ۳۰۰ هزار آدم بیگناه شده بر سر قدرت بماند.»

بشار اسد که دولت او با شورش درازمدت گروه‌های مختلف سنی‌مذهب در سوریه روبه‌رو است در نبرد علیه مخالفان خود از حمایت ایران و روسیه برخوردار شده‌است.

سخنان عادل الجبیر در باره «موفقیت‌آمیز نبودن» چشم‌انداز کمک‌های روسیه به اسد و تأکید او بر برکناری اسد در حالی بیان می‌شود که در هفته‌های اخیر حملات متداوم هوایی روسیه علیه مخالفان بشار اسد باعث پیشروی نیروهای دولتی سوریه در جبهه‌های مختلف شده‌است.

بشار اسد نیز با اشاره به پیشروی‌های اخیر نیروهای خود گفته‌است که هرچند ممکن است «مدت درازی طول بکشد» اما تعهد می‌کند که دوباره کنترل تمامی خاک سوریه را به‌دست بگیرد.

XS
SM
MD
LG