لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۲۲

بحرین مواد منفجره بمب‌گذاری سه‌شنبه را با ایران مرتبط دانست


تصویر از ناآرامی‌های قبلی در روستای شیعه‌نشین ستره. بحرین

خبرگزاری دولتی بحرین می‌گوید مواد منفجره‌ای که در بمب‌گذاری روز سه‌شنبه در منطقه سِتره بحرین استفاده شده مشابه مواد منفجره‌ای است که «از ایران قاچاق شده» و به تازگی توسط پلیس بحرین کشف و ضبط شده بود.

بحرین روز شنبه خبر داد که «یک توطئه قاچاق اسلحه و مواد منفجره از ایران به بحرین» را کشف و خنثی کرده و دو نفر را در این رابطه دستگیر کرده است.

ایران ادعای قاچاق اسلحه و مواد منفجره از خاک خود به بحرین را رد کرده و وزیر خارجه ایران در این باره گفت که «ادعاهای بحرین مطلقاً صحت ندارد».

در تحولی تازه اما، به گزارش خبرگزاری رویترز و خبرگزاری دولتی بحرین، مقامات بحرینی اکنون مواد به‌کار رفته در انفجار روز سه‌شنبه، ششم مرداد، را «مشابه» با مواد کشف‌شده از دو نفری اعلام می‌کنند که به گفته آنان مرتکب قاچاق سلاح از ایران شده‌اند.

در همین حال، به گزارش رویترز، وزارت کشور بحرین می‌گوید که در ارتباط با بمب‌گذاری ستره چندین مظنون را شناسایی کرده که برخی از آنها نیز دستگیر شده‌اند.

وزارت کشور بحرین جزئیات بیشتری در مورد این دستگیری‌ها نداد.

انفجار روز سه‌شنبه در جزیره ستره در جنوب پایتخت بحرین و در مقابل یک مدرسه دخترانه در روستای شیعه‌نشین ستره روی داد که بر اثر آن دو مأمور پلیس کشته و شش تن نیز زخمی شدند.

منطقه ستره از مناطق ناآرام در بحرین است که پیش از این بارها شاهد درگیری معترضان شیعه با نیروهای دولت سنی‌مذهب بحرین بوده‌ است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز چهارشنبه ضمن محکوم کردن بمب‌گذاری در منطقه ستره بحرین گفت که «چالش اصلی منطقه تروریسم و افراط‌گرایی است و ضرورت دارد همه کشورهای منطقه مبارزه با منابع این تهدید را در اولویت سیاست‌های امنیتی خود قرار دهند.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم افخم همچنین از اتهامات مرتبط با این بمب‌گذاری با عنوان «فرافکنی‌های تبلیغاتی» یاد کرده و آنها را مردود دانست.

روابط تهران و منامه که با فراز و نشیب روبه‌رو بوده، بار دیگر با تنش همراه شده است. طی روزهای گذشته گفته‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر این که ایران «دوستان» خود را در کشورهایی مانند بحرین تنها نخواهد گذاشت به واکنش رسمی منامه انجامید.

تهران متهم به حمایت از گروهی از مخالفان عمدتا شیعه‌مذهب بحرین است؛ کشوری که قدرت در آن به طور عمده در دست سنی‌مذهب‌ها است.

بحرین گفته‌های تازه علی خامنه‌ای را دخالت در آن کشور نامیده و اندکی بعد نیز سفیر خود را برای مشورت از تهران فراخواند.

XS
SM
MD
LG