لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۲۶

چین بار دیگر ایران را به امضای توافق نهایی اتمی ترغیب کرد


«وانگ یی»، وزیر خارجه چین (چپ) و همتای ایرانی او

وانگ یی، وزیر خارجه چین، در تماسی تلفنی با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف، بار دیگر وی را به دست‌یابی توافق اتمی با قدرت‌های جهانی ترغیب کرده و گفت که دست‌یابی به توافق نهایی «خواست مردم است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه، چهار فروردین، با انتشار بیانیه‌ای از محتوای این تماس تلفنی خبر داده‌ است.

وانگ یی در گفت‌وگو با آقای ظریف گفته‌ است که «رسیدن به توافق، رسم زمانه است و میل مردم؛ و این خود با منافع مشترک و درازمدت تمامی طرف‌ها، ازجمله ایران، هماهنگی دارد».

وزیر خارجه چین در ادامه با بیان این‌ که «گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران به مراحل پایانی خود نزدیک شده‌» گفته‌ است که «چین در این راستا به ایفای نقش سازنده ادامه خواهد داد».

آقای وانگ یی ماه گذشته در سفر خود به تهران نیز درخواست مشابهی را با مقامات ایرانی در میان گذاشت.

او همچنین اوایل ماه جاری میلادی به جان کری، وزیر خارجه آمریکا، گفت که گفت‌وگوها در مورد برنامه هسته‌ای ایران نباید در عبور از آخرین موانع به بن‌بست برخورد کند و تمامی طرف‌های مذاکره باید برای رسیدن به نتیجه، در برخی موارد گذشت نشان دهند.

برای مذاکرات میان ایران از یک سو و ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، آلمان، و بریتانیا از سوی دیگر مهلتی اولیه جهت رسیدن به توافق درخصوص چارچوب اولیه مقرر شده‌ است.

تاریخ این مهلت اولیه آخر ماه مارس، کمتر از یک هفته دیگر، است و پس از آن برای رسیدن به توافق نهایی، تاریخ سی‌ام ژوئن به عنوان پایان مهلت اعلام شده‌ است.

چین و ایران مناسبات نزدیکی در بخش انرژی و در حوزه‌های دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری دارند.

واردات نفت خام چین از ایران سال گذشته با افزایشی ۳۰ درصدی به بالاترین سطح متوسط خود از سال ۲۰۱۱ رسید. این امر پس از آن میسر شد که امضای توافق موقت میان ایران و گروه ۱+۵ مقداری از فشار تحریم‌ها علیه ایران کاست.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG