لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۳۸

دفاع مدیر اف‌بی‌آی از اعلام خبر تحقیق از ایمیل‌های هیلاری کلینتون


جیمز کومی، مدیر اداره تحقیقات مرکزی آمریکا، اف‌بی‌آی

مدیر اف‌بی‌آی از اعلام خبر تحقیقات مجدد درمورد ایمیل‌های هیلاری کلینتون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ دفاع کرد.

جیمز کومی، مدیر اداره تحقیقات مرکزی آمریکا، اف‌بی‌آی، روز چهارشنبه۱۳ اردیبهشت از تصمیم سال گذشته خود برای اعلام انجام تحقیقات مجدد از پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری، دفاع کرد و گفت، چنانچه انجام این تحقیقات را به اطلاع عموم نمی‌رساند مرتکب «پنهانکاری» می‌شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کومی که در جلسه گزارش به کمیته قضایی مجلس سنا سخن می‌گفت در عین حال افزود، فکر این‌که اعلام انجام این تحقیقات توسط او به‌نوعی بر نتیجه انتخابات تأثیرگذار بوده به او «حس تهوع» می‌دهد.

هیلاری کلینتون و دیگران جیمز کومی را سرزنش می‌کنند که با اعلام آن خبر «باعث پیروزی غیرمنتظره» دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری شده است.

دفاع روز چهارشنبه مدیر اف‌بی‌آی، پرشورترین دفاع وی از تصمیمی است که در اکتبر ۲۰۱۶ در این مورد گرفته بود.

درست چند روز پیش از برگزاری انتخابات، اف‌بی‌آی اعلام کرد تحقیقات مجدد در مورد استفاده خانم کلینتون از ایمیل‌های شخصی برای امور دولتی را شروع کرده است.

جیمز کومی در جلسه گزارش به کمیته قضایی مجلس سنا تأکید کرد که اف‌بی‌آی در هر دو موردِ تحقیقات مربوط به ایمیل‌های هیلاری کلینتون و تماس‌های کارزار و نزدیکان دونالد ترامپ با مقامات روسیه، هیچ اطلاعاتی را برملا نکرده است.

او برای پاسخگویی به مسائل مختلفی در مورد عملکرد اف‌بی‌آی به جلسه کمیته قضایی مجلس سنا گزار می‌داد.

پاتریک لهی، سناتور دمکرات ایالت ورمونت گفت جیمز کومی درست قبل از برگزاری انتخابات موضوع تحقیقات مجدد از پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون را بطور علنی اعلام کرد در صورتیکه موضوع تحقیقات مربوط به کارزار و مشاوران دونالد ترامپ را علنی نکرد.

جیمز کومی مدعی است با هر دو پرونده یکسان برخورد شده است. او تأکید می‌کند که در مورد پرونده ایمیل‌های خانم کلینتون فقط به اعضای کنگره گزارش داده چون پیش از آن در کنگره شهادت داده بود که پرونده این تحقیقات بسته شده است.

او افزود غیر از این نکته که پرونده‌ای در مورد تماس‌های نزدیکان دونالد ترامپ با مقامات روسیه در جریان است تا پایان این تحقیقات هیچ اطلاعات دیگری اعلام نخواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت از نظر او اطلاع ندادن به اعضای کنگره در مورد آغاز تحقیقات مجدد در پرونده ایمیل‌های کلینتون می‌توانست «فاجعه‌بار» باشد.

آنچه باعث شد اف‌بی‌آی تحقیقات مجدد در این پرونده را شروع کند کشف هزاران ایمیل در رایانه شخصی یک عضو پیشین کنگره و شوهر یکی از مشاوران ارشد خانم کلینتون بود.

رئیس کمیته قضایی مجلس سنا می‌گوید: «عملکرد اف‌بی‌آی بحث‌برانگیز بوده است.»

چاک گریسلی، سناتور جمهوری‌خواه از ابتدای جلسه به مدیر اف‌بی‌آی گفت که اعتماد عمومی به این اداره اخیراً زیر سؤال رفته است. او از مدیر اف‌بی‌آی خواست تا در مورد تحقیقات این اداره در خصوص مناسبات نزدیکان دونالد ترامپ با مقامات روسیه به مجلس سنا اطلاعات بیشتری بدهد.

جیمز کومی در شهادت خود در جلسه همین کمیته در ماه مارس وجود چنین تحقیقاتی را اعلام کرد.

دایان فینستین، عضو دمکرات ارشد این کمیته، از مدیر اف‌بی‌آی خواست تفاوت روش کار این اداره در تحقیقات پیرامون پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون با پرونده مناسبات نزدیکان دونالد ترامپ با مقامات روسیه را توضیح دهد.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG