لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۰

وزیر انرژی ترکیه خبر داد انفجاری که در مسیر خط لوله صدور گاز ایران به ترکیه روی داده باعث قطع صدور گاز از این مسیر از بامداد دوشنبه، ۵ مرداد، شده‌ است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تانر ییلدیز، وزیر ترکیه‌ای، روز سه‌شنبه گفت که این انفجار که در استان آغری ترکیه و در ۱۵ کیلومتری مرز ایران رخ داده باعث حریق بزرگی شده‌ است.

شرکت دولتی خطوط لوله ترکیه، بوتاس، نیز خبر داد که هم‌اینک آتش‌سوزی در این خط لوله مهار شده و تعمیرات آن آغاز شده، اما زمان جریان یافتن دوباره گاز در لوله مشخص نیست.

این خط لوله که سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب از گاز ایران را به ترکیه منتقل می‌کند پیش از این در دهه ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۳ بارها توسط شورشیان کرد ترکیه منفجر شده‌ بود.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار تازه را برعهده نگرفته است، اما وزیر انرژی ترکیه در سخنان خود انگشت اتهام را به سوی شورشیان کُرد ترکیه نشانه رفته است.

رسانه‌های داخلی ترکیه نیز در خبرهای خود حزب کارگران کردستان ترکیه، پ‌کاکا، را در مورد این انفجار مقصر دانسته‌اند.

پ‌کاکا پیش از این چندین بار، در قالب کارزار مسلحانه خود برای دستیابی به خودمختاری، خط لوله‌های گاز را در این منطقه منفجر کرده‌ است.

این حزب جدایی‌طلب دولت ترکیه را به «همراهی ضمنی» با نیروهای «حکومت اسلامی» (داعش سابق) در سوریه متهم می‌کند و معتقد است که ترکیه با این کار باعث در مضیقه ماندن بیشتر نیروهای کُرد سوریه می‌شود.

پ‌کاکا در بیانیه‌های اخیر خود همچنین گفته‌ است که مصالحه بین این گروه و دولت آنکارا که از سال ۲۰۰۳ برقرار بوده در حال حاضر به خاطر حملات هوایی که ترکیه علیه شورشیان کُرد در شمال عراق انجام می‌دهد «بی‌معنی» شده‌ است.

پ‌کاکا در پی این تحولات طی هفته‌های اخیر یک رشته از حملات جدید را علیه نظامیان ترکیه آغاز کرده‌ است.

احمد داووداغلو، نخست‌وزیر ترکیه، روز دوشنبه تعهد کرد که عملیات نظامی علیه پ‌کاکا را تا مرحله خلع سلاح این گروه ادامه دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG