لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۰۱

ادامه دیدار ایران با گروه ۱+۵ در مسقط، روز سه‌شنبه


محموجواد ظریف، وزیر خارجه ایران (راست) و کاترین اشتون (چپ) در مسقط عمان

با نزدیک شدن مهلت دست‌یابی به توافق نهایی هسته‌ای که سوم آذر (۲۴ نوامبر) تعیین شده، ایران و قدرت‌های جهانی روز سه‌شنبه نیز در مسقط عمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

مذاکره روز سه‌شنبه، ۲۰ آبان، ایران و گروه ۱+۵ پس از دو روز مذاکره طولانی میان جان کری، وزیر خارجه آمریکا، با همتای ایرانی او محمدجواد ظریف، در مسقط انجام می‌شود و این در حالی است که در جلسات دو روز گذشته نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جلسه روز سه‌شنبه به ریاست کاترین اشتون، مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار می‌شود و هدف از آن در جریان گذاشتن اعضای ۱+۵ در خصوص گفت‌وگوهایی است که میان کری و ظریف انجام شده است.

وزارت خارجه آمریکا گفت‌وگوهای دو روز گذشته را «سخت، صریح، و جدی» توصیف کرده، اما افزوده‌ است که «هنوز وقت برای پیشرفت در مذاکرات هست».

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، و از اعضای ارشد هیئت مذاکره‌کننده اتمی، نیز پس از گفت‌وگوهای سه‌جانبه مسقط گفت در عین این که به مذاکرات اتمی «خوش‌بین» نیست اما «ناامید» هم نیست.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ايران، روز یک‌شنبه به ایرنا گفته بود که «نتیجه این دور از مذاکرات هسته‌ای که در مسقط پایتخت عمان در حال برگزاری است، هنوز قابل پیش‌بینی نیست».

وی تصریح کرد: «رویکرد ما در مذاکرات با ۱+۵ این است که از طریق راهکارهای فنی، حقوقی و... بتوانیم به نگرانی‌های بی‌اساس و نامعقول طرف مقابل پایان دهیم.»

در حالی که ایران نگرانی‌های غرب از استفاده تسلیحاتی از برنامه هسته‌ای ایران را بی‌اساس می‌داند، قدرت‌های غربی می‌گویند که برای رفع نگرانی در این خصوص به اقدامات بیشتری از سوی ایران نیاز است.

ایالات متحده روز دوشنبه خبر داد که ایران، بنا به درخواست آمریکا، موافقت کرده تا فعالیت مناقشه‌برانگیز مربوط به غنی‌سازی سریع‌تر اورانیوم را متوقف کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG