لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۱۸

پایان گفت‌وگوهای سه جانبه عمان؛ مذاکرات «پیشرفت کمی» داشته است


مذاکرات هسته‌ای سه جانبه وزیران امور خارجه آمریکا و ایران و نماینده اتحادیه اروپا دوشنبه شب ۱۹ آبان در مسقط پایان یافت. آمریکا می‌گوید که این مذاکرات «صریح و دشوار» بوده و یک مقام ایرانی نیز اعلام کرده که این دور از گفت‌وگو‌ها «پیشرفت کمی» داشته است.

این مذاکرات از روز یکشنبه بین جان کری، محمد جواد ظریف و کا‌ترین اشتون آغاز شد و طرفین درباره موارد اختلافی میان خود از جمله میزان غنی سازی اورانیوم در ایران، نحوه رفع تحریم‌ها بر ضد تهران و دوره توافق جامع و نهایی که باید تا سوم آذر بر سر آن توافق صورت گیرد به گفت‌وگو پرداختند.

یک مقام ایرانی حاضر در مذاکرات هسته‌ای در عمان گفته که این دور از گفت‌وگوها «پیشرفت کمی» داشته است.

این مقام که نامش فاش نشده به خبرگزاری رویترز گفته است: «پس از ساعت‌ها مذاکره ما پیشرفت کمی داشتیم. اختلافات به قوت خود باقی مانده و همچنان درباره مسائل (میان طرفین) شکاف وجود دارد».

این گزارش در حالی است که معاون وزیر امور خارجه ایران دوشنبه شب به خبرنگاران گفته که فعلا نمی‌تواند بگوید مذاکرات پیشرفت داشته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، عباس عراقچی این دور از گفت‌وگو‌ها را «بسیار فشرده» توصیف کرده و گفته است: «این مذاکرات همچنان بر ادامه بحث‌ها پیرامون موارد اختلافی یعنی بحث غنی سازی و چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها متمرکز بود».

معاون وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت: «بعد از ساعت‌ها بحث، هنوز در موقعیتی نیستیم که بگوییم پیشرفت کردیم و البته نمی‌توانیم هم بگوییم که پسرفتی داشتیم. همه ابعاد بحث‌ها و هر موضوعی که مطرح می‌شود، مسایل بسیار متعدد جانبی و پیچیدگی‌های فنی، حقوقی و سیاسی زیادی دارد».

آقای عراقچی با بیان اینکه تحریم‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند، گفت: «تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، رییس جمهور و کنگره آمریکا هر کدام دارای ویژگی‌های خاصی است و از لحاظ حقوقی و عملیاتی وزن آنها با یکدیگر متفاوت است و اینکه اینها چگونه برداشته شود، یک موضوع کلیدی و در عین حال پیچیده‌ای است».

«مذاکرات صریح و دشوار»

در همین حال، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که طرفین مذاکره کننده در عمان، گفت‌وگوهای «دشوار، صریح و جدی» با یکدیگر داشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جن ساکی تصریح کرد که ایالات متحده تمرکز خود را «معطوف به پیشرفت» مذاکرات کرده و تاکید نمود که «هنوز برای انجام کار‌ها فرصت وجود دارد».

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، دوشنبه شب مسقط را به مقصد نشست آسیا- پاسیفیک در پکن ترک کرد.

قرار است دیپلمات‌های ایران و گروه پنج به علاوه یک روز سه شنبه گفت‌وگوهای این دور از مذاکرات را ادامه دهند.

در حالی که تنها دو هفته به پایان ضرب‌الاجل سوم آذر برای دستیابی به توافق جامع و نهایی درباره رفع ابهام‌های برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است، محمد جواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه آمریکا، و کا‌ترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، مذاکرات سه جانبه‌ای را از روز یکشنبه در عمان آغاز کردند تا راهی برای شکستن بن بست در گفت‌وگوهای ایران و گروه پنج به علاوه یک پیدا کنند.

برنامه هسته‌ای ایران بیش از ده سال است که در بن‌بست مذاکرات گرفتار شده و هنوز توافقی جامع برای رفع نگرانی‌های بین‌المللی و اطمینان از صلح آمیز بودن آن حاصل نشده است.

ایران و گروه ۱+۵ سوم آذر پارسال به توافقی موقت در ژنو سوئیس دست پیدا کردند که بر اساس آن، تهران غنی سازی اورانیوم بالای پنج درصد خود را به حال تعلیق در آورد و فعالیت در برخی از سایت‌ها از جمله راکتور آب سنگین اراک و تاسیسات فردو را متوقف کرد.

کشورهای عضو این گروه نیز در مقابل از اعمال تحریم‌های تازه بر ضد تهران اجتناب کرده و بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران که ناشی از فروش نفت بود را آزاد کردند.

عمده اختلافات میان طرفین برسر میزان ادامه غنی سازی در ایران و پاسخ تهران به پرسش‌های آژانس و همچنین نحوه رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی است.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG