لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۰۶

ظریف کمک ایران به ساخت سلاح اتمی در سوریه را تکذیب کرد


محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

وزیر امور خارجه ایران، گزارش هفته‌نامه اشپیگل درباره ساخت تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی در سوریه با کمک جمهوری اسلامی را «ادعایی مضحک» برای «ادامه فعالیت علیه سوریه» و در راستای «سیاست وحشت درباره برنامه هسته‌ای ایران» دانست.

محمد جواد ظریف همچنین مذاکرات پیش روی خود با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در روز چهارشنبه را صرفاً منحصر به پرونده هسته‌ای ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای ظریف، روز یک‌شنبه، ۲۱ دی، گفت: «ادعای این مجله یکی از تلاش‌هایی است که برای ایجاد توهم در سطح بین‌المللی و تصور نگرانی از جمهوری اسلامی توسط محافلی که زندگیشان بر خشونت و هراس می‌باشد تنظیم شده و این ادعا مضحک است.»

وی در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با یانی کاسولیدی هتمای قبرسی خود، اضافه کرد: «این موضوع در راستای سیاست وحشت درباره برنامه هسته‌ای ایران است. ما موافق سلاح هسته‌ای نیستیم و معتقدیم کلیه سلاح‌های هسته‌ای باید برچیده شود.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین این گزارش را در راستای «زمینه‌سازی برای ادامه فعالیت علیه سوریه» دانست.

هفته‌نامه آلمانی اشپیگل روز جمعه، ۱۹ دی، به نقل از «منابع امنیتی» از ساخت تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی توسط بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، با هدف تولید تسلیحات اتمی خبر داد.

بر نوشته این گزارش، «ایران در ساخت این تاسیسات به دولت سوریه کمک می‌کند.»

«در سایر حوزه‌ها با آمریکا مذاکره نداریم»

وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکره پیش روی خود با جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: «در مذاکرات با وزیر خارجه آمریکا می‌خواهیم ببینیم که آیا می‌توان مذاکرات را تسریع و به سمت جلو هدایت کرد؟»

وی با تاکید بر این که مذاکرات ایران و آمریکا در موضوع هسته‌ای «استثنایی» بوده، افزود: «ما در سایر حوزه‌ها با آمریکا مذاکره نداریم.»

آقای ظریف تصریح کرد: «به دلیل این که با ایالات متحده رابطه سیاسی نداریم، مذاکرات ما در موضوع هسته‌ای محدود به حاشیه مذاکرات ۱+۵ می‌شود به همین دلیل گاهی اوقات شاید رنگ بیشتری نسبت به سایر مذاکرات داشته باشد.»

در آستانه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز ۲۴ دی در شهر ژنو سوئیس با جان کری، همتای آمریکایی خود دیدار خواهد کرد.

آقای ظریف روز ۲۲ دی ماه در تهران سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفت‌وگو خواهد کرد.

مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا انتقاد برخی از محافظه‌کاران نزدیک به حکومت و تعدادی از نمایندگان مجلس ایران را به دنبال داشته‌است.

از جمله جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد در مجلس، ضمن طرح سؤالی از وزیر امور خارجه در جلسه علنی روز سه‌شنبه، ۱۶ دی، مجلس گفته بود: «چرا با وجود اینکه از مذاکره دوجانبه با آمریکایی‌ها منع شده بودید بار دیگر در وین ۸ آن را تکرار کردید؟»

توضیحات محمدجواد ظریف در پاسخ به این پرسش اکثریت نمایندگان مجلس را قانع کرد.

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، ۱۸ دی‌ماه، اعلام کرده‌است که هیات نمایندگان آمریکا و ایران مذاکراتی دوجانبه در ژنو با یکدیگر خواهند داشت که ریاست هیات آمریکایی را وندی شرمن، معاون وزارت خارجه ایالات متحده برعهده دارد.

به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا روزهای ۲۵ تا ۲۷ دی خواهد بود و روز ۲۸ دی نیز مذاکرات ایران و ۱+۵ در سطح معاونان برگزار می‌شود.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG