لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۰

هرمز قلاوند، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، از حفاری چاه‌های اکتشافی در منطقه «خارک تنگ» در نزدیکی بوشهر برای «تخمین دقیق» حجم یک میدان گازی تازه کشف شده در جنوب ایران خبر داد و گفت که وجود ذخایر گاز طبیعی و میعانات گازی دراین میدان گازی «قطعی» شده‌است.

آقای قلاوند پیش از این خبر داده بود که ایران در استان فارس به یک «سفره عظیم» زیرزمینی گاز طبیعی دست یافته‌است.

وی پیش‌بینی کرده بود که این «سفره عظیم» گاز طبیعی از منطقه برازجان آغاز و تا گسل میناب و سواحل خلیج فارس امتداد داشته باشد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران روز یک‌شنبه ۲۳ آذر در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر گفت شناسایی این میدان گازی را «فصل جدیدی» در عرصه اکتشافات گازی ایران دانست.

وی تصریح کرد: «حفر یک حلقه چاه در منطقه خارک تنگ در نزدیکی بوشهر در حال انجام بوده که شواهد اولیه وجود گاز و میعانات گازی را تائید می‌کند.»

خبزگزاری مهر در مورد کشف این میدان گازی از «احتمال کشف یک پارس جنوبی جدید در ایران» سخن گفته است.

احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در مرداد ۹۰ از کشف یک میدان گازی بزرگ در شرق عسلویه خبر داده و حجم ذخیره گاز طبیعی این میدان را ۴۹۵ میلیارد متر مکعب و ارزش اقتصادی آن را ۱۳۳ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

ایران پس از روسیه دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی دنیا است. البته بر اساس برخی گزارش‌ها، مانند گزارش سالانه شرکت بریتیش پترولیوم، ایران با ۳۳ تریلیون متر مکعب، بزرگ‌ترین ذخایر گازی دنیا را دارد.

خبرگزاری مهر در گزارش خود اعلام کرد که ایران با در اختیار داشتن میادین بزرگی همچون پارس جنوبی، گلشن، فردوسی، کیش، شانول، وراوی، هما، فروز بی، سلمان و آرش و بیش از ۳۴ تریلیون مترمکعب ذخایر قابل برداشت، بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG