لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۸:۰۴

آخرین نتایج اعلام‌شده از راه‌یابی اصلاح‌طلبان و اصول‌گراها به مجلس


در حالیکه خبرگزاری خبرآنلاین براساس تحلیل نتایج رسمی انتخابات اعلام کرده که از ۶۸ کرسی مجلس دهم، «۱۷» نامزد اصلاح‌طلب و «۱۴» نامزد اصولگرا به مجلس راه یافته‌اند، خبرگزاری فارس می‌گوید، «تاکنون نزدیک به ۶۰ درصد منتخبان مجلس دهم اصولگرا هستند».

از بامداد روز شنبه ستاد انتخابات کشور نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در تعدادی از حوزه‌های انتخابیه را اعلام کرده‌است.

خبرگزاری ایسنا گزارش می‌دهد عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، با اشاره به اینکه در بیش از ۷۰ درصد حوزه‌ها شمارش آراء به پایان رسیده است اظهار کرده‌است که «ما در حال هماهنگی‌های نهایی و تأیید هیئت‌های اجرایی، نظارت و شورای نگهبان هستیم تا آراء را اعلام کنیم.»

وب‌سایت خبر آنلاین در آخرین گزارش خود اعلام کرد که از ۶۸ کرسی مجلس دهم که نتایج آن به صورت رسمی مشخص شده، «۱۷» فرد راه یافته به مجلس مورد حمایت فهرست اصلاح‌طلبان بوده‌اند و «۱۴» فرد، مورد حمایت اصولگرایان.

براساس این گزارش ۱۹ نفر از افراد راه یافته به مجلس به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده بودند و در فهرست گروه‌های سیاسی قرار نداشتند.

به نوشته این وب‌سایت، محمد مهدی مفتح که از حوزه انتخابیه تویسرکان انتخاب شده در هر سه لیست اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و فهرست صدای ملت حضور داشته‌است.

بر پایه این گزارش، انتخابات برای ۱۴ کرسی به مرحله دوم کشیده‌است.

در همین حال، از بررسی نتایج اولیه اعلام شده توسط خبرگزاری‌ها این‌گونه نتیجه‌گیری می‌شود که وضعیت اصلاح‌طلبان و طرفداران دولت در انتخابات مجلس دهم نسبت به وضعیتی که در دهه اخیر داشته‌اند تقویت شده‌است.

با این حال خبرگزاری فارس با اشاره به شمارش آرای بیش از ۴۰ هزار صندوق انتخابات اعلام کرد که «تا کنون نزدیک به ۶۰ درصد راه‌یافتگان قطعی به پارلمان اصولگرا هستند».

چهره‌های شاخص راه‌یافته به مجلس

براساس آمار غیررسمی که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده‌است، شماری از نمایندگان فعلی مجلس و چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و اصولگرا در انتخابات مجلس دهم انتخاب شده‌اند.

محمدرضا تابش، دبیر فراکسیون اقلیت مجلس، محمد قمی، نماینده سابق مجلس، غلامرضا تاجگردون، نماینده گچساران در مجلس نهم و مسعود پزشکیان، نماینده تبریز در مجلس نهم، از جمله چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب هستند که به مجلس دهم راه یافته‌اند.

در همین حال علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم، محمد دهقان، عضو هیئت رئیسه مجلس نهم، حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین در مجلس نهم، محمد مهدی زاهدی، وزیر علوم در دولت احمدی‌نژاد و نماینده مجلس نهم، در انتخابات مجلس دهم نیز انتخاب شده‌اند.

براساس گزارش‌های غیررسمی همچنین احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس نهم، علی لاریجانی، رئیس مجلس و مجتبی ذالنوری، مشاور نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، به عنوان نمایندگان قم در مجلس دهم انتخاب شده‌اند.

علی لاریجانی از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و اصلاح‌طلبان حمایت شده بود.

از احمد امیرآبادی و مجتبی ذوالنوری به عنوان نیروهای نزدیک به جبهه پایداری نام برده می‌شود.

شمارش آراء انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از بامداد روز شنبه هشتم اسفندماه، آغاز شده‌است و حسینعلی امیری، قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور گفته‌است که تا ساعت ۹ صبح شنبه حدود ۳۳ میلیون رای شمارش شده‌است.

مسئولین وزارت کشور اعلام کرده که اعلام نتایج مربوط به شهرهای بزرگ بیشتر طول خواهد کشید و از جمله اعلام نتایج حوزه انتخابیه تهران ممکن است دو یه سه روز طول بکشد.

XS
SM
MD
LG