لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۰۷

معاون ظریف: نشست مخالفان اسد در عربستان مغایر با بیانیه وین است


حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران

ایران می‌گوید که طرح عربستان سعودی برای میزبانی نشستی با شرکت مخالفان سیاسی و مسلح بشار اسد با بیانیه‌ای که در پایان گفت‌وگوهای اخیر بین‌المللی بحران سوریه در وین اعلام شد مغایرت دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۹ آذر برگزاری نشست معارضان سوری در ریاض را «مغایر بیانیه وین ۲» دانست و گفت: «اقدامات خارج از این بیانیه مورد تأیید تهران نیست.»

بنا بر این گزارش، حسین امیرعبداللهیان افزود: «این قبیل اقدامات شتاب‌زده غیرسازنده ارزیابی می‌شود.»

نشست «وین ۲» روز شنبه ۲۳ آبان، با حضور دیپلمات‌های ارشد ۲۰ کشور، از جمله آمریکا، روسیه، ایران و عربستان سعودی در پایتخت اتریش برگزار شد و وزیران خارجه شرکت‌کننده در این نشست بر سر زمان‌بندی گذار سیاسی در این کشور به توافق رسیدند.

اگرچه اختلافاتی در مورد نقش بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، در آینده سوریه و تعیین «گروه‌های تروریستی»، همچنان باقی ماند.

در همین حال، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز ۲۳ آبان هشدار داد که چنانچه بشار اسد در فرایندی سیاسی از قدرت کنار گذاشته نشود، ریاض نیز به حمایت از شورشیان ادامه می‌دهد تا او را «با استفاده از زور» از قدرت برکنار کنند.

حسین امیرعبداللهیان روز دوشنبه در ادامه سخنانش اضافه کرد: «در وین توافق شد که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با مشورتی فراگیر برای تعیین فهرست معارضان تلاش کند.»

امیرعبداللهیان روز دوشنبه هم‌چنین در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت: «عربستان، در پنج سال اخیر پرونده مثبت و نقش سازنده‌ای در قبال مردم سوریه نداشته‌است.»

پادشاهی عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در سال‌های گذشته روابط پرتنشی را تجربه کرده‌اند. دو کشور بر سر موضوعات مختلف از بحران سوریه گرفته تا یمن و موارد دیگر، اختلافات اساسی دارند.

رهبران دو کشور در این مدت سخنان و موضع‌گیری‌های تندی علیه یکدیگر داشته‌اند.

تنش میان دو کشور در حدی بوده که در جریان نشست بین‌المللی وین۱ درباره سوریه، وزرای امور خارجه ایران و عربستان سعودی، با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG