لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۰۰

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس: مشکلی به نام حقوق بشر نداریم


عزت‌الله یوسفیان ملا، رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس ایران

رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس ایران در واکنش به گفته‌های احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، گفت که «مشکلی به نام حقوق بشر آنگونه که این افراد می‌گویند نداریم.»

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وابسته به مجلس شورای اسلامی، عزت‌الله یوسفیان ملا، روز جمعه ۸ آبان، با تأکید بر اینکه مشکلی برای اجرای حقوق بشر در ایران «وجود ندارد» درعین حال اعلام کرد که جمهوری اسلامی در مورد حقوق بشر «هیچگاه مذاکره نکرده و مذاکره نخواهد کرد.»

وی گزارش‌های احمد شهید را «کلیشه‌ای و از پیش طراحی شده» خواند و تأکید کرد که «افراد فراری از کشور که دارای پرونده ترور هستند» منبع این گزارش‌ها هستند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد دربارهٔ حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه پنجم آبان، در گزارش خود به مجمع عمومی ملل متحد از جمله از شمار فزاینده اعدام در ایران، ادامه محدودیت‌ها برای آزادی بیان، و فشار بر اقلیت‌های مذهبی و قومی و تبعیض علیه زنان انتقاد کرده‌است.

آقای شهید یک روز پیش از ارائه گزارش خود گفته بود که ماه گذشته میلادی موفق شده «برای نخستین بار» در ژنو سوئیس با تعدادی از اعضای دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ملاقات کند.

به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، «پاسخ» این افراد به گزارش کنونی وی دربارهٔ حقوق بشر در ایران «اساسی‌ترین پاسخ در چهار و نیم سال گذشته» بوده است.

کاظم غریب‌آبادی، معاون حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی سه‌شنبه پنجم آبان، ضمن تأئید گفته‌های آقای شهید دربارهٔ دیدار با مقام‌های ایرانی، این گفت‌وگوها را «موضوع تازه‌ای» ندانسته بود.

وی درعین حال از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد خواسته بود تا از تکرار «اتهامات بی‌اساس» خود پرهیز کند.

درهمین حال محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، روز ششم آبان گزارش‌های احمد شهید را «مجموعه‌ای از اتهامات بی‌پایه» خواند که به گفته او «از مراجع آلوده به تروریسم و با وابستگی‌های مختلف جمع‌آوری و به عنوان یک سند ارائه شده است.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما وی با اشاره به مصاحبه‌های آقای شهید او را «هنرپیشه رسانه‌ای» خواند و افزود: «گروه‌های تروریستی که این گزارشگر ویژه روزانه با آنها فالوده می‌خورد به عنوان فعالان حقوق بشر مطرح می‌شوند و حرف‌های آنها در این زمینه منتشر می‌شود.»

آقای لاریجانی تأکید کرد: «این موارد مجموعه‌ای است که سبب شده ایران انتصاب گزارشگر ویژه را نپذیرد و هیچ گونه توجهی به گزارش‌های وی نداشته باشد.»

محمدجواد لاریجانی پیش از این نیز احمد شهید را با عباراتی مانند «احمد شریر»، «نادان» و «مغرض» مورد خطاب قرار داده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG