لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۰

وزیر انرژی اسرائیل: ایران تاکنون به تعهدات برجام احترام گذاشته است


یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل

وزیر انرژی اسرائیل از توافق هسته‌ای به‌دست آمده سال گذشته میان ایران و قدرت‌های جهانی انتقاد کرده ولی در همین حال اذعان کرده که ایران تا اینجا تعهدات خود را بر اساس این توافق انجام داده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یووال اشتاینیتز این سخنان را یکشنبه هفدهم مرداد در مصاحبه با رسانه‌های اسرائیل بیان کرد.

برجام، توافق میان ایران و گروه کشورهای ۱+۵ سیزده ماه پیش و در پی بیش از دو سال گفت‌وگوی فشرده بدست آمد و شش ماه از اجرایی شدن آن سپری شده‌است.

ایران بر اساس این توافق برنامه هسته‌ای خود را به‌شدت محدود کرد و شورای امنیت نیز تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را لغو کرد اما برخی تحریم‌های یکجانبه آمریکایی و جلوگیری از معاملات دلاری برای ایران کماکان باقی است.

یووال اشتاینیتز وزیر نزدیک به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکشنبه به بخش عبری رادیو اسرائیل گفت، توافق با ایران «یک پیمان بد» بود اما این نیز یک حقیقت است که ایران تعهدات خود را در سال اول عملی کرده ولی باید مطمئن شویم که این پایبندی در دوازده سال طول توافق ادامه یابد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه چهاردهم مرداد در واشینگتن در دفاع از برجام و «مزایای آن برای منطقه و جهان» گفت، حتی ارتش و نهادهای امنیتی اسرائیل اذعان می‌کنند که ایران تعهدات خود را عملی کرده‌است.

اما جمعه پانزدهم مرداد بیانیه‌ای از سوی وزارت دفاع اسرائیل منتشر شد که در واکنشی تند به اوباما، برجام را با «توافق مونیخ» در سال ۱۹۳۸ میان قدرت‌های وقت اروپا با آدولف هیتلر مقایسه کرد.

بر اساس «توافق مونیخ»، بخش‌های آلمانی‌نشین چکسلواکی به آلمان نازی ملحق شد اما هیتلر به این بسنده نکرد و در سپتامبر سال بعد با حمله به لهستان، اروپا و جهان را درگیر جنگ خونین جهانی دوم کرد و هولوکاست نیز در جریان این جنگ به‌وقوع پیوست.

ساعاتی بعد از بیانیه وزارت دفاع اسرائیل، بیانیه دومی به نام دفتر نخست وزیری این کشور انتشار یافت که در آن، از بیانیه وزارت دفاع تا حدی فاصله گرفته شده و آمده بود که هدف مشترک در برابر ایران باید اکنون «رصد کامل ایران در اجرای تعهدات هسته‌ای، مهار جاه‌طلبی‌های منطقه‌ای و ترور مورد حمایت ایران» باشد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نتانیاهو شنبه نیز با سفیر آمریکا در تل‌آویو درباره بیانیه وزارت دفاع سخن گفت.

در همین حال، هرئل مارگالیت سخنگوی اتحاد صهیونیستی، جناح اصلی اپوزیسیون اسرائیل، یکشنبه هفدهم مرداد در مصاحبه با بخش عبری رادیو اسرائیل، نتانیاهو را متهم کرد که خود او عامل صدور بیانیه وزارت دفاع بوده و در آن نظرات واقعی خود را بیان کرده‌است.

آقای مارگالیت به این رادیو گفت، نتانیاهو آنگاه با فریبکاری بیانیه دوم را به نام دفتر نخست وزیری صادر کرد و با این کار هم آویگدور لیبرمن وزیر جدید دفاع و رقیب خود را تحقیر کرد و هم خود را نزد آمریکا «خوب» جلوه‌گر ساخت.

«درگیری» ظاهری جدید میان اسرائیل و آمریکا در حالی است که اسرائیل می‌خواهد بسته کمک‌های نظامی بلاعوضی را که از آمریکا برای ده سال آینده می‌گیرد نهایی کند و برای وادار کردن واشینگتن به افزایش حجم کمک‌ها در تلاش است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG