لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۳۵

حزب‌الله لبنان مسئولیت حمله به کاروان نظامی اسرائیل را برعهده گرفت


روز چهارشنبه ۸ بهمن یک خودروی نظامی اسرائیل در مرز این کشور با لبنان هدف موشک ضد تانک قرار گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ارتش اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای خبر داد که بر اثر این حمله دو سرباز اسرائیلی کشته و هفت سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مقامات امنیتی لبنان گفته‌اند که ارتش اسرائیل نیز چهارشنبه بلافاصله بعد از هدف قرار گرفتن این خودروی نظامی، «دست کم ۵۰ گلوله توپ» به خاک لبنان شلیک کرد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب‌الله لبنان با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله موشکی به کاروان خودروهای نظامی اسرائیل در روز چهارشنبه را به عهده گرفته است.

در این بیانیه، حزب‌الله لبنان گفته‌است که نیروهای حزب‌الله «تعدادی از خودروهای نظامی اسرائیل را که در حال جابه‌جایی افسران و سربازان اسرائیلی بودند نابود کرده و تلفاتی را بر دشمن تحمیل کرده‌اند.»

به نوشته این بیانیه این حمله توسط گروهی به نام «شهدای قنیطره» انجام شده‌است.

قنیطره نام محلی است که به تازگی در آن محمدعلی الله‌دادی، سرتیپ سپاه پاسداران، و چند عضو حزب‌الله لبنان بر اثر حمله هوایی اسرائیل کشته شدند.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، در گزارش‌های خود با اشاره به رخدادهای روز چهارشنبه از «کمین دقیق حزب‌الله برای ارتش صهیونیستی» سخن می‌گوید و شمار نظامیان کشته‌شده اسرائیلی در این حمله را «حداقل ۱۵ نفر» عنوان می‌کند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس سخنگوی سازمان ملل نیز اعلام کرده‌است که روز چهارشنبه یکی از اعضای اسپانیایی نیروهای سازمان ملل در جنوب لبنان کشته شده‌است و مرگ او به احتمال زیاد به درگیری‌های اسرائیل و حزب‌الله لبنان در این منطقه ارتباط دارد.

در همین حال رئیس نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان از تمامی طرف‌های درگیر خواسته است تا از خود «حداکثر خویشتن‌داری» را نشان داده و از تشدید درگیری‌های جلوگیری کنند.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، این درگیری‌ها که در منطقه کشتزارهای شبعا اتفاق افتاده، در حالی رخ می‌دهد که ۱۰ روز پیش حمله بالگردهای اسرائیل به منطقه‌ای در بلندی‌های جولان منجر به کشته شدن یک سرتیپ سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و شماری از اعضای حزب الله لبنان، همچنین جهاد مغنیه فرزند عماد مغنیه از فرماندهای پیشین حزب الله شد.

ایران و حزب الله تهدید کرده بودند که واکنش سختی به اسرائیل نشان خواهند داد.

مقامات لبنان به این خبرگزاری گفته‌اند که در پی هدف قرار داده شدن خودروی نظامی اسرائیل که مشغول گشت‌زنی بود، نیروهای اسرائیلی چندین روستا در منطقه مرزی را به توپ بستند.

هنوز هیچ‌کدام از منابع اسرائیلی و لبنانی شمار تلفات این حوادث را گزارش نکرده‌اند.

لبنان بر این ادعا است که منطقه کشتزارهای شبعا که از سال ۱۹۶۷ در کنترل اسرائیل است، باید به لبنان برگردانده شود. در این میان سوریه نیز بر این منطقه ادعای ارضی دارد و سازمان ملل نیز بر این عقیده است که موضوع مالکیت کشتزارهای شبعا بایستی از طریق مذاکرات میان سوریه و اسرائیل حل و فصل شود.

خبرگزاری فرانسه نیز از قول منابع خود گزارش داده‌است که در پی حمله به خودروی نظامی اسرائیل، راه‌های مواصلاتی به این منطقه توسط پلیس مسدود شده‌است.

ارتش اسرائیل در روزهای اخیر در مرز با لبنان و سوریه به حالت آماده‌باش در آمده و بر شمار نظامیان و تانک‌های مستقر در این مناطق افزوده‌است.

در پی حمله هوایی به نیروهای حزب الله در ارتفاعات جولان، ژنرال موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد که «دولت‌ها، رژیم‌ها و سازمان‌های آن سوی مرز» مسئول هر حمله احتمالی به اسرائیل خواهند بود و اسرائیل می‌داند چگونه بر کسانی که به اسرائیل آسیب بزنند، تاوانی سنگین تحمیل کند».

در همین حال، رسانه‌های اسرائیل پنجم بهمن خبر دادند که این کشور از طریق روسیه به ایران «پیام» داده‌ است که در فکر انتقام‌گیری نباشد و ایران را در این خصوص به «آرامش» دعوت کرده‌ است.

اسرائیل و حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶ نیز وارد جنگی ۳۳ روزه شدند که صدها کشته در پی داشت.

این جنگ با قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل پایان یافت و مرزی جابه‌جا نشد.

XS
SM
MD
LG