لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۹

کابل، پایتخت افغانستان، روز چهارشنبه ۱۱ اسفند شاهد دو حمله انتحاری و مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی این شهر بود که بر اثر آن سه تن کشته و نزدیک به ۴۰ نفر زخمی شدند.

محمد اسماعیل کاووسی، مسئول مطبوعاتی وزارت صحت عامه (وزارت بهداشت) افغانستان، به بخش افغان رادیو آزادی/ رادیو اروپای آزاد گفت که دو تن در نزدیکی حوزه ششم امنیتی در غرب شهر کابل و یک تن دیگر در نزدیکی حوزه دوازدهم در حاشیه شرقی شهر کابل کشته شده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، هدف این حملات یک قرارگاه پلیس و یک دفتر سازمان امنیت ملی افغانستان بود و گروه طالبان افغانستان مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

در غرب کابل، در پی انفجار یک بمب کارگذاری‌شده در یک خودرو در نزدیکی قرارگاه پلیس، میان مأموران امنیتی با شماری از افراد مسلح نیز درگیری رخ داد که تبادل آتش بین آنها تا ساعت‌ها ادامه داشت.

در حمله‌ای جداگانه در شرق کابل که هدف آن دفتر اداره اصلی اطلاعاتی افغانستان بود، دو فرد مسلح وارد ساختمان این اداره شدند که نفر اول خود را منفجر کرده و نفر دوم با گلوله مأموران انتظامی از پای درآمد.

حملات روز چهارشنبه در آستانه آغاز دوره‌ای رخ می‌دهد که گروه طالبان هرساله از آن با عنوان «تهاجم بهاری» نام می‌برد و با اعلام آن به شدت حملات خود علیه نیروهای دولتی می‌افزاید.

طالبان قصد دارند دولت مورد حمایت غرب در افغانستان و نیروهای خارجی مستقر در این کشور را شکست داده و حکومت خود را دوباره بر این کشور مسلط کنند.

دو روز پیش از حملات روز چهارشنبه در کابل، یک مأمور پلیس افغان در منطقه لشکرگاه در ولایت هلمند با تیراندازی به سوی همکاران خود که در محل یک ایست‌بازرسی در حال استراحت و خواب بودند، ۱۱ تن از آنها را کشت؛ گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

بنا بر برآورد سازمان‌های آمریکایی، دولت افغانستان کنترل کمتر از ۶۰ درصد از این کشور را در دست دارد که البته شامل تمامی مراکز اصلی ولایت‌های این کشور می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG