لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۱۸

دفتر خامنه‌ای «نقش مستقل» برخی از مسئولان آن در بررسی برجام را تکذیب کرد


آیت‌الله علی خامنه‌ای در حال رفتن به جایگاه سخنرانی
آیت‌الله علی خامنه‌ای در حال رفتن به جایگاه سخنرانی

دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای این اظهار نظر برخی از نمایندگان مجلس را «خلاف واقع» دانست که گفته بودند حضور یکی از اعضای بلندپایه این دفتر در جلسه‌ای با علی لاریجانی، بر روند رسیدگی مجلس به طرح مربوط به «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) تاثیر گذاشته است.

اطلاعیه روابط عمومی دفتر رهبر ایران روز چهارشنبه ۲۲ مهر در پایگاه اطلاع‌رسانی علی خامنه‌ای تحت عنوان «تاکید بر مسیر قانونی بررسی برجام» منتشر شده‌ است.

در این اطلاعیه آمده‌ است که آیت‌الله خامنه‌ای «در موارد متعددی بر طی شدن مسیر قانونی بررسی مفاد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید داشته‌اند» و مواضع رهبر جمهوری اسلامی درباره این موضوع، «صریح، شفاف و دقیق در سخنرانی‌های ماه‌های اخیر» وی اعلام شده و در اختیار همگان قرار دارد.

این اطلاعیه می‌افزاید: «لذا هرگونه اطلاع‌رسانی و بیان مطالب غلط و مغشوش مبنی بر نقش مستقل برخی از مسئولین دفتر معظم‌له در روند بررسی طرح "اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام" خلاف واقع بوده و فاقد اعتبار است».

در این اطلاعیه توضیح و جزئیات بیشتری ارائه نشده‌ است اما مضمون آن می‌تواند به خبر مربوط به نقش (علی) اصغر حجازی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی، در جلسه سه‌جانبه بیت رهبری، مجلس و شورای عالی امنیت ملی اشاره داشته باشد.

در روز تصویب طرح اجرای توافق هسته‌ای، مهدی کوچک‌زاده، از نمایندگان منتقد دولت و مخالف برجام گفت که محمدرضا باهنر، نایب رییس دوم مجلس به نمایندگان خبر داده‌ است که «دیشب آقایان لاریجانی، حجازی و شمخانی جلسه داشتند و تصمیم گرفته شد این طرح تصویب شود».

آقای کوچک‌زاده در واکنش به این مسئله در جمع خبرنگاران با فریاد می‌گفت که «همه بدانند این طرح، طرح مجلس نیست و طرح لاریجانی و شمخانی و حجازی است».

روزنامه شرق نیز در تیتر یک شماره روز چهارشنبه خود با عنوان «تصمیم نظام، اجرای برجام»، بر نقش جلسه دوشنبه شب اصغر حجازی با رییس و چند تن از نمایندگان مجلس و با حضور علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در این مصوبه تاکید کرد.

علی‌اصغر حجازی، از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی
علی‌اصغر حجازی، از اعضای دفتر رهبر جمهوری اسلامی

این روزنامه عکسی از مهدی کوچک‌زاده را چاپ کرد که این نماینده مخالف برجام کاغذی در دست دارد که از روی آن به صراحت از اصغر حجازی، عضو ارشد دفتر رهبر جمهوری اسلامی نام برده و نوشته‌ است: «مجلس از تصمیم لاریجانی، شمخانی، حجازی تبعیت کرد».

پیش از این اما علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، گفته بود که «طرح اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» به اطلاع علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رسیده و او گفته‌ است: «من درباره برجام نظری ندارم و در رای نمایندگان دخالت نمی‌کنم».

روز سه‌شنبه ۲۱ مهرماه نیز کمال خرازی، رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، در واکنش به اظهارات تعدادی از نمایندگان مجلس مبنی بر مخالفت علی خامنه‌ای با توافق اتمی وین گفت که رهبر جمهوری اسلامی درباره رد یا تصویب این توافق هیچ موضعی نگرفته‌ است.

XS
SM
MD
LG