لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۰۳

فرزندان موسوی و رهنورد: موقعیت والدین‌مان بحرانی‌تر شده است


میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، از رهبران اعتراضات سال ۸۸، با انتشار اطلاعیه‌ای، از «تغییر روند امنیتی» والدین در حصر خود خبر داده و نوشته‌اند که موقعیت آنها «بحرانی‌تر» شده‌ است.

در اطلاعیه نرگس، کوکب و زهرا موسوی خامنه که در وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، منتشر شده است، با اشاره به «عدم پیگیری عامدانه درمان قلب» پدرشان و «تعویق انجام چکاپ‌های روتین قلب که بیشتر به سوءقصد به جان ایشان شبیه است» آمده است: «تنها پاسخی که داده شد، این بود که ما زودتر از شش ماه یک‌بار پیگیری نمی‌کنیم و این مهم را فعلا به زمان نامشخصی در فروردین سال آینده موکول کرده‌اند».

فرزندان موسوی تصریح کرده اند که «در طول پنج سال گذشته از جمله دو سال اخیر شاهد مواردی نظیر عدم پیگیری درمان و نیز امحاء اطلاعاتی دستورات پزشکی از سیستم بیمارستانی و مواردی دیگر بوده‌ایم که در شرایط مقتضی با اسناد مربوطه به اطلاع عموم خواهیم رساند».

در این اطلاعیه همچنین از «تغییر جهت دوربین‌ها به سمت اتاق خواب محصوران» سخن رفته‌ است.

اطلاعیه فرزندان موسوی و رهنورد در مورد «تغییر موقعیت دوربین‌های موجود در محوطه حصر» می‌نویسد که «لنز دوربین‌ها به سمت داخل اتاق‌های خانه جهت داده شده‌اند، برای ثبت بی‌شرمانه و غیرشرعی و غیراخلاقی زندگی خصوصی زهرا رهنورد و میرحسین موسوی، که این نیز با اعتراض تند زهرا رهنورد و تکذیب سر تیم زندان‌بان‌ها روبه‌رو شد».

لینک مستقیم

دختران موسوی و رهنورد وضعیت جسمی والدین خود را «نابسامان و بی‌سابقه» توصیف کرده و از ادامه «بی‌توجهی» مسئولان به نیازهای پزشکی آنها شکایت کرده‌اند.

آنها در این اطلاعیه هم‌چنین نوشته‌اند که «در ماه گذشته از دو محصور بدون نشان دادن هیچ نسخه و برگه‌ای آزمایش‌های نامشخصی گرفته شده‌است که نه تنها معلوم نیست به دستور کدام شخص یا ارگان گرفته شده و نیز نه تنها معلوم نیست که خود آزمایش‌ها برای چه بوده‌است، بلکه نتایج این آزمایش‌ها هم به خود محصورین و اعضای خانواده ارائه نشده و سرتیم زندان‌بان‌ها با بهانه‌های متنوع از پاسخ دادن سرپیچی می‌کند».

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، از اواخر سال ۸۹ بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

خانواده این سه نفر در سال‌های گذشته بارها نسبت به وضعیت جسمی آنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

سخن از «تغییر روند امنیتی» حصر موسوی و رهنورد پس از آن مطرح می‌شود که اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی به پیروزی‌هایی دست یافتند.

محمد خاتمی، رییس‌جمهوری اسبق ایران، روز ۱۸ اسفند از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران معترضان ۸۸، به عنوان افرادی نام برد که به گفته او «طى سال‌های اخیر... به رغم صدماتى که خوردند باز هم با نظام قهر نکردند و در انتخابات اخیر شرکت کردند».

حدود دو ماه پیش از این، محمدعلی محسن‌زاده، مسئول دفتر نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در یکی از لشکرهای سپاه پاسداران، در اظهاری کم‌سابقه، درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفت که آن‌ها «مفسد فی‌الارض» هستند و حکم چنین افرادی «اعدام» است.

یک هفته پیش از آن نیز محمدحسین صفار هرندی، مشاور عالی فرمانده سپاه پاسداران، میرحسین موسوی را متهم کرد که «امروز هم همچنان دچار توهم است و به همین دلیل توبه و عذرخواهی نمی‌کند».

ادامه حصر موسوی، کروبی و رهنورد و ادامه اظهارنظرهای تند مقامات در مورد آنها در حالی است که آزادی این افراد و دیگر زندانیان سیاسی از وعده‌های اصلی حسن روحانی، در مبارزات انتخابی خود پیش از رسیدن به مقام ریاست جمهوری بود.

حسن روحانی از جمله در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ گفته بود: «مشکل نیست شرایطی را در یک سال آینده بشود فراهم کرد که نه تنها آن‌هایی که در حصرند آزاد شوند بلکه حتی آن‌هایی که به خاطر سال ۸۸ در زندان هستند هم آزاد شوند».

XS
SM
MD
LG