لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۵۹

احتمال ارتباط قطعات پیداشده در موزامبیک با هواپیمای ناپدیدشده مالزی


وزیر ترابری مالزی روز چهارشنبه ۱۲ اسفند خبر داد قطعاتی از یک هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ نزدیک به سواحل موزامبیک پیدا شده‌ است که «به احتمال زیاد» مربوط به هواپیمای مسافربری مالزیایی است که دو سال پیش از صفحه رادارها ناپدید شد.

پرواز ام‌اچ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی با شماره ۳۷۰، حدود دو سال پیش و در حالی که با ۲۳۹ مسافر از کوالالامپور عازم پکن، پایتخت چین شده بود، کمتر از یک ساعت پس از پرواز، از صفحه رادارها ناپدید شد؛ دو تن از مسافران آن پرواز، ایرانی بودند.

تا مدت‌ها، یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های جستجوی تاریخ با شرکت ده‌ها کشور و کشتی‌های جنگی و غیر جنگی، هواپیما و ماهواره در جریان بود تا شاید اثری از این هواپیما و مسافرانش یافته شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «لیو تیونگ لای»، وزیر ترابری مالزی، گفته که قطعات پیداشده در ساحل موزامبیک مربوط به یک بوئینگ ۷۷۷ و از همان مدل هواپیمای ناپدید شده است.

بنابر این گزارش، این قطعات که به احتمال زیاد مربوط به باله‌های افقی عقب هواپیما هستند قرار است برای بررسی بیشتر به استرالیا منتقل شوند.

در صورت تأیید تعلق این قطعات به هواپیمای گمشده، این دومین مجموعه از قطعات آن هواپیما است که در امتداد ساحل شرق آفریقا بین موزامبیک و ماداگاسکار پیدا می‌شود.

در ماه ژوئیه مردی در جزیره رئونیون، از جزایر فرانسه در اقیانوس هند، قطعاتی از بال هواپیمای ناپدید شده پرواز ام‌اچ۳۷۰ را پیدا کرد.

محل‌های پیدا شدن این قطعات در فواصل بسیار زیادی از مسیر اصلی پرواز این هواپیما قرار دارند.

مقام‌های مالزی معتقدند هواپیما پس از آنکه از صفحه رادار ناپدید شده، به مسیر جدیدی افتاده و به شکل کنترل شده ساعت‌ها به پرواز خود ادامه داده است.

XS
SM
MD
LG