لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۲۲

ساخت ۸۰۰ خانه جدید در مناطق اشغالی، «در پاسخ به خشونت فلسطینی‌ها»


از شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل یکشنبه سیزدهم تیر برای ساخت هشتصد واحد مسکونی دیگر در مناطق اشغالی، به عنوان «پاسخی» به حملات اخیر فلسطینی‌ها به شهرک‌های یهودی‌نشین، مجوز داده‌اند.

بنا بر این تصمیم، ۵۶۰ خانه جدید در شهرک «معله ادومیم»، ۱۴۰ خانه در منطقه «راموت» در شمال بیت‌المقدس، و صد خانه در منطقه «تپه خوما» در شرق بیت‌المقدس ساخته خواهد شد.

دولت اسرائیل گفته‌است با ساخت ششصد خانه برای فلسطینی‌ها در «بیت صفافا» در داخل بیت‌المقدس هم موافقت می‌کند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، موافقت با ساخت این خانه‌ها در اراضی اشغالی یک روز پس از دادن مجوز ساخت ۴۲ خانه دیگر در یهودی‌نشین «کریات اربع» در کرانه باختری صورت گرفته‌است.

این مجوزها در دو نشست پی‌درپی دولت اسرائیل برای بررسی راهکارهای مقابله با حملات فلسطینی‌ها به شهروندان اسرائیلی ساکن یهودی‌نشین‌ها داده شد.

به گزارش جروزالم پست، سیاستمداران احزاب راستگرای هم‌پیمان با دولت نتانیاهو در نشست‌های دولت از او قاطعانه خواسته بودند در پاسخ به «خون‌های ریخته‌شده» شهرک سازی‌ها را تقویت کند.

پنج‌شنبه گذشته یک فلسطینی ۱۹ ساله که از حصار خاردار شهرک «کریات اربع» گذشته بود، با ورود به یک خانه، دختربچه ۱۳ خانواده را که خوابیده بود، در اتاقش، با ضربات چاقو کشت.

یک روز بعد، افراد مسلحی در جاده‌ای میان اورشلیم به الخلیل، خودروی یک خانواده اسرائیلی را هدف آتشباری قرار دادند؛ پدر خانواده میخائل مارک، ۴۸ ساله و مدیر یک حوزه علمیه یهودی در شهرک‌ها کشته شد و همسر و دخترش شدیداً زخمی گردیدند.

میخائل مارک پسرعمه یوسی کهن رئیس موساد اسرائیل بود؛ آقای کهن یکشنبه در مراسم خاکسپاری میخائل مارک حضور داشت.

محاصره بخش‌های گسترده‌ای از الخلیل در تعقیب افراد مسلحی که عامل حمله به این خانواده متشخص در جامعه یهودی‌نشین‌ها بوده‌اند ادامه دارد؛ هیچ سازمانی مسئولیت حمله را برعهده نگرفته‌است.

در این میان، رسانه‌های اسرائیلی و فلسطینی گزارش دادند که یک خواهر و دو برادر محمد الطرایره، مهاجمی که دخترک ۱۳ ساله اسرائیلی را کشته بود، توسط ارتش اسرائیل دستگیر شده‌اند زیرا «ظن تکرار حملات با چاقو از سوی آنها می‌رفت».

منابع خبری فلسطینی از دستگیری گسترده جوانان فلسطینی در الخلیل و اطراف آن خبر داده و می‌گویند حملات نظامیان اسرائیلی در نقاط مختلف کرانه باختری در روزهای اخیر شدت گرفته و حالت حکومت نظامی که در سال‌های اخیر سابقه نداشته، در بخش‌هایی از کرانه باختری برقرار شده‌است.

نخست وزیر اسرائیل در نشست سیزدهم تیر دولت خود گفت، همه اقدامات ارتش در راستای «تأمین امنیت شهروندان مورد حمایت کامل دولت است».

این وضعیت در آستانه عید فطر تشدید شده‌است.

فلسطینی‌ها می‌گویند، درگیری‌های کوچه به کوچه نیز در برخی از اردوگاه‌ها مانند قلندیه در نزدیکی بیت‌المقدس شدت گرفته و شماری از جوانان در برخورد با نظامیان اسرائیلی، با گلوله زخمی شده‌اند.

یک روز پیش از آن نیز ارتش اسرائیل مانع از ورود آقای کامل حمید استاندار استان الخلیل به بیت‌المقدس شد زیرا از خانواده محمد الطرایره در شهرک بنی نعیم عامل قتل دخترک ۱۳ ساله اسرائیلی عیادت کرده بود.

ارتش اسرائیل بامداد دوشنبه چهاردهم تیر خانه‌های دو تن از مهاجمان دیگر حملات خیابانی اخیر را که منجر به کشته شدن اسرائیلی‌ها شده بود، در کرانه باختری تخریب کرد.

فشارهای بیشتر بر ساکنان کرانه باختری که فلسطینی‌ها آن را «مجازات دسته‌جمعی» می‌نامند و اعطای مجوز برای خانه‌سازی‌های بیشتر در اراضی اشغالی در حالی است که گروه چهارجانبه حامی صلح خاورمیانه در تازه‌ترین گزارش خود نوشته بود سیاست‌های اسرائیل تحقق راهکار دوکشوری را از بین می‌برد.

گروه چهارجانبه، شامل آمریکا، روسیه، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، در گزارش خود که پنج‌شنبه گذشته به شورای امنیت ارائه شد، تأکید کرد که اسرائیل در بخش‌های بزرگی از کرانه باختری برای یهودیان خانه‌سازی می‌کند و فلسطینی‌ها نیز در صلح و گفت‌وگو با اسرائیل جدی نیستند و خشونت و ترور را متوقف نکرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG