لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۰۵

تغییرات مهم در روند تشخیص سرطان سینه


روبان صورتی، نشان ویژه سرطان سینه
روبان صورتی، نشان ویژه سرطان سینه

دستورالعمل‌های تازه‌ای که روز سه‌شنبه از سوی انجمن مطالعات سرطان در آمریکا منتشر شده، نشان از آن دارد که آزمایش‌های پزشکی استانداردی که در دو دهه گذشته در آمریکا برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان انجام می‌شد، دستخوش تغییرات عمده‌ای شده‌است.

به گزارش واشینگتن پست، این تغییرات شامل سن شروع برای آزمایش سرطان سینه و همین‌طور تعداد دفعات این آزمایش‌ها در زنان است.

ریچارد وندر، عضو انجمن مطالعات سرطان و یکی از اعضای کمیته صادرکننده این دستورالعمل تازه، عقیده دارد که نتایج مطالعات تازه همچنان ماموگرافی را به عنوان مهم‌ترین روش تشخیص سرطان پستان به‌رسمیت می‌شناسد.

اما انجام زودهنگام و بیش از میزان لازم آن نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه فشار روانی به زنان و نظام بهداشتی وارد می‌کند و باعث تشخیص‌های نادرست و حتی شیمی‌درمانی و پرتودرمانی‌های غیر ضروری می‌شود.

او می‌گوید: «در چند سال گذشته سردرگمی‌های زیادی برای زنان و تکنسین‌های پزشکی بوجود آمده که باعث شده خیلی از آنها اعتمادشان به ماموگرافی را از دست بدهد. امیدواریم این تغییرات تازه، فضا را آرام‌تر و مطمئن‌تر کند.»

این دستورالعمل تازه به زنان پیشنهاد می‌کند که از سن ۴۵ سالگی هر ساله و بعد از پنجاه سالگی هر دو سال یکبار ماموگرافی را انجام دهند. تا به حال سن شروع این آزمایش برای زنان ۴۰ سال بود.

در تغییر مهم دیگری، متخصصان این انجمن می‌گویند که آزمایش شش دقیقه‌ای اطراف توده پستان برای آزمایش سرطان پستان لازم نیست.

البته باید توجه داشت که این دستورالعمل‌ها فقط برای زنانی است که ریسک‌پذیری آنها در برابر سرطان پستان «متوسط» شناخته می‌شود نه «قوی». افرادی که در خانواده سابقه سرطان داشته‌اند، همچنان باید زیر نظر پزشک آزمایش‌های بیشتری را انجام دهند.

دستورالعمل‌های تازه انجمن سرطان آمریکا، با واکنش‌های متفاوت و گاه نگرانی‌هایی از جانب گروه‌های مختلف آگاهی‌رسانی در خصوص سرطان پستان مواجه شده‌است. یکی از این نگرانی‌ها، تغییر میزان پوشش بیمه‌های درمانی برای آزمایش‌های پزشکی مربوط به پیشگیری از سرطان پستان است.

XS
SM
MD
LG