لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۱۵

هجوم پناهجویان به مرز مقدونیه با پرتاب گاز اشک‌آور مواجه شد


برخورد پلیس یونان با شورش پناهجویان در مرز مقدونیه. ۲۹ فوریه ۲۰۱۶
برخورد پلیس یونان با شورش پناهجویان در مرز مقدونیه. ۲۹ فوریه ۲۰۱۶

در پی اجرای محدودیت‌ها علیه پناهجویان برای ادامه سفرشان به سمت کشورهای شمالی‌تر اروپا، روز دوشنبه دهم اسفند، صدها پناهجو به موانع مرزی بین یونان و مقدونیه حمله برده و با پرتاب گاز اشک‌آور توسط پلیس مقدونیه روبه‌رو شدند.

به گفته مقامات یونانی، نزدیک به هشت هزار پناهجو هم‌اینک در اردوگاهی پرازدحام در روستای مرزی «ایدومنی» در یونان «در برزخ» مانده‌اند؛ اردوگاهی که گنجایش اصلی آن دو هزار نفر گزارش شده‌است.

اردوگاه «ایدومنی» در حال حاضر تبدیل به کانون توجهات بحران مهاجران به اروپا شده‌است.

پلیس مقدونیه به سوی پناهجویان گاز اشک‌آور پرتاب کرد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:41 0:00

به نوشته خبرگزاری فرانسه، روز دوشنبه در حدود ۳۰۰ پناهجوی عراقی و سوری پس از برخورد با صف پلیس یونان و عبور از صف مأموران اقدام به تخریب سیم‌خاردارهای مرز مقدونیه کردند که با پرتاب گاز اشک‌آور توسط پلیس مقدونیه از حرکت آنها جلوگیری شد.

این حرکت اعتراضی پس از آن آغاز شد که مقدونیه روز دوشنبه تنها به ۳۰۰ پناهجوی سوری و عراقی اجازه عبور از مرز را داده و سپس مرز خود را بست.

بنا بر گزارش‌ها، پناهجویان در اردوگاه یادشده با کمبود شدید امکانات روبه‌رو هستند و دست‌کم ۳۰ نفر، که شمار زیادی از آنها کودک هستند، نیاز به دریافت کمک‌های اولیه دارند.

پرتاب گاز اشک‌آور در مرز مقدونیه و یونان
پرتاب گاز اشک‌آور در مرز مقدونیه و یونان

متعاقب تصمیم اتریش و کشورهای بالکان برای محدود کردن ورود تعداد پناهجویان به خاک خود، تجمع مهاجران در امتداد مرزهای یونان با مقدونیه به‌سرعت تشدید شده به‌طوری‌که مقامات یونانی هشدار می‌دهند که تعداد پناهجویانی که در این مرز متوقف می‌مانند می‌تواند تا ماه آینده به ۷۰ هزار نفر برسد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، انگشت اتهام این وضعیت را به سوی اتریش نشانه رفته و می‌گوید که تصمیم جدید وین باعث شده تا کشورهای بالکان نیز به نوبه خود تعداد پناهجویان ورودی به خاک خود را محدود کنند.

اتریش از نوزدهم فوریه اعلام کرده‌است که روزانه تنها به ۸۰ پناهجو اجازه می‌دهد به خاک اتریش وارد شوند.

یونان نیز از محدودیت‌های تازه برخی کشورهای اروپایی که موجب آواره شدن هزاران پناهجو در این کشور شده ابراز نارضایتی کرده است.

در همین حال آمار تازه سازمان جهانی مهاجرت، حاکی از افزایش شدید تعداد مهاجران و پناهجویانی است که از طریق دریا خود را به ایتالیا و یونان می‌رسانند.

XS
SM
MD
LG