لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۸

اف‌بی‌آی از همکاری ایران برای یافتن رابرت لوینسون خبر داد


رابرت (باب) لوینسون، مأمور پیشین پلیس فدرال آمریکا
رابرت (باب) لوینسون، مأمور پیشین پلیس فدرال آمریکا

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، روز چهارشنبه ۱۹ اسفند خبر داد که مقام‌های ایرانی اخیرا تلاش کرده‌اند تا برای شناسایی محل رابرت لوینسون، مأمور پیشین اف‌بی‌آی که ۹ سال پیش در جزیره کیش ناپدید شده است، با آمریکا همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر اف‌بی‌آی در واشینگتن با انتشار بیانیه‌ای نوشت که «همکاری اخیر بین ایران و ایالات متحده مایه دلگرمی است و معتقدیم پیدا کردن و بازگرداندن باب [رابرت لوینسون] نیازمند تلاش مشترک با دولت ایران است».

در این بیانیه از قول «جیمز کامی»، مدیر اف‌بی‌آی، نیز نقل شده که پلیس فدرال آمریکا «با تمام قوا در حال دنبال کردن سرنخ‌ها» برای پیدا کردن آقای لوینسون است.

بیانیه کری و کاخ سفید در نهمین سالگرد ناپدید شدن لوینسون

روز چهارشنبه در نهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون کاخ سفید نیز اعلام کرد که بر فشارهای خود بر ایران برای پیدا کردن آقای لوینسون ادامه می‌دهد.

در همین روز جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز با انتشار بیانیه‌ای بر تعهد خود برای یافتن رابرت لوینسون و بازگرداندن او به آمریکا تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت که ایران موافقت کرده‌است تا نقش خود در کوشش برای یافتن آقای لوینسون را افزایش دهد.

وی افزود که این موافقت ایران در قالب مذاکرات تبادل زندانیان با آمریکا که به موازات توافق هسته‌ای اوایل امسال ادامه داشته شکل گرفته است.

دی‌ماه گذشته در چارچوب مبادله زندانیان بین تهران و واشینگتن، پنج شهروند آمریکا که چهار نفر از آنها دارای تابعیت دوگانه هستند، از زندان‌های ایران آزاد شدند. همزمان هفت ایرانی زندانی در آمریکا نیز آزاد شدند.

از آنجا که رابرت لوینسون در میان این افراد آزادشده نبود مسئله ناپدید شدن او بار دیگر در کانون توجه مقامات آمریکایی قرار گرفته‌ است.

در همین حال در نهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت (باب) لوینسون، جان کری امور وزیر خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت که «هرگز باب را فراموش نمی‌کنیم و تا زمانی‌که به آغوش خانواده‌اش بازنگشته از پای نخواهیم نشست».

جان کری افزود که جمهوری اسلامی ایران متعهد شده‌است تا در این امر کمک کند و «ما انتظار داریم ایران به تعهد خود عمل کند».

وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که در مارس ۲۰۱۵ اف‌بی‌آی برای دریافت هرگونه اطلاعاتی که به بازگشت امن رابرت لوینسون به خاک آمریکا بینجامد پاداشی پنج میلیون دلاری در نظر گرفته است.

در ادامه اظهارات چهره‌های آمریکایی به فراخور نهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت لوینسون، دونالد ترامپ، نامزد جنجالی و پیشتاز انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان، روز ۱۶ اسفند در یک سخنرانی با انتقاد از سیاست‌های دولت آمریکا در قبال تهران گفت که به نظر او ایران «دقیقاً» می‌داند رابرت لوینسون کجا است.

مقام‌های آمریکایی مدت‌ها تأکید داشتند که آقای لوینسون تنها به منظور فعالیت تجاری به ایران سفر کرده بود، اما اخیراً برخی رسانه‌های آمریکا در گزارش‌هایی آوردند که آقای لوینسون در واقع در مأموریتی تأیید نشده و مخفی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرده است.

XS
SM
MD
LG