لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۴۸

روحانی درباره اینترنت: نمی‌توانیم در سرعت از دنیا عقب بمانیم


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، طی یک سخنرانی با ذکر این‌که «امروز دیگر ابزار رادیو و تلویزیون کم‌کم به کنار گذاشته می‌شود و موبایل و اینترنت جای آن ابزار را پر می‌کند» گفت که «ما نمی‌توانیم از مدرن‌ترین ابزارهای فناوری فاصله بگیریم و نمی‌توانیم در سرعت ... از دنیا عقب بمانیم.»

به گزارش خبرگزاری حسن روحانی این مطلب را روز یک‌شنبه ۴ خرداد در هفتمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و جشنواره اتحاد بیان کرد.

وی در این اجلاس گفت: «ما امروز وظیفه داریم با همه ابزار ارتباطی که امروز دیگر ابزار رادیو و تلویزیون کم‌کم به کنار گذاشته می‌شود و موبایل و اینترنت جای آن ابزار را پر می‌کند و همه ابزار نو، خودمان را مجهز و برای یک نبرد بزرگ تبلیغی آماده کنیم.»

رئیس جمهوری اسلامی ادامه داد: «ما نمی‌توانیم از مدرنترین ابزارهای فناوری فاصله بگیریم، نمی‌توانیم در سرعت، ظرافت و هنر تاثیرگذاری از دنیا عقب بمانیم.»

وی تأکید کرد: «رسانه‌هایی که غرب امروز از لحاظ ابزار و تجهیزات در اختیار دارد و از نظر فناوری و تاثیرگذاری برای ما نقطه‌ای است که امروز نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت است تا از همه آن ابزارها و فناوری‌ها برخوردار شویم.»

حسن روحانی در ادامه سخنانش خواستار آماده شدن مسلمانان برای «یک نبرد بزرگ تبلیغی» و «یک نبرد فرهنگی عظیم در دنیای ارتباطات با کشورهای به اصطلاح صنعتی و مدرن» به منظور «پیروزی» بر غرب شد.

رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر به انتقاد از وضعیت اینترنت و فیلترینگ در ایران پرداخته که این انتقادات او با واکنش منفی برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران و برخی روحانیون مواجه شده‌است.

در همین حال صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز روز ۲۷ اردیبهشت پخش زنده سخنان حسن روحانی در مورد اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را قطع کرد.

آقای روحانی که در این روز در چهارمین جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن می‌گفت، مردم را به حضور پررنگ‌تر در شبکه‌های اجتماعی دعوت کرد و از وزارت ارتباطات خواست پهنای باند و سرعت اینترنت را در ایران افزایش دهد.

وی در این سخنرانی هم‌چنین افزود که «دوران استبداد و رساندن پیام از طریق بلندگو، منبر و تریبون‌های یک‌طرفه و سنتی به سر آمده‌است.»

از سوی دیگر با وجود دستور حسن روحانی برای توقف فیلتر شبکه اجتماعی واتس‌اپ، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رأی به مسدود کردن واتس‌اپ داده و سخنگوی قوه قضائیه نیز باز گذاشتن این شبکه را «غیرقانونی» دانسته است.

حسن روحانی در روزهای اخیر انتقادهای گوناگون دیگری را نیز ابراز کرده‌ و از آن‌جمله روز شنبه ۳ خرداد طی یک سخنرانی با توصیه به این‌ که «این‌همه هر روز در زندگی مردم دخالت نکنیم» این‌ گونه اظهارنظر کرد که «نمی‌شود مردم را با زور و شلاق به بهشت فرستاد».

وی روز ۲۸ اردیبهشت نیز از این که در جمهوری اسلامی ایران، «نخبگان به دلایل قومیتی، مذهبی و اعتقادات سیاسی کنار زده می‌شوند» انتقاد کرد.
XS
SM
MD
LG