لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۰

روحانی: نرمش ذلیلانه در برابر قدرت‌های بزرگ ممنوع است


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۱۵ مرداد در ارتباط با سیاست خارجی جمهوری اسلامی با اظهار این‌که «ما نرمش قهرمانانه خواهیم داشت» گفت که «نرمش ذلیلانه و تسلیم در برابر قدرت‌های بزرگ، ممنوع است.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی که در سفر خود به استان چهارمحال و بختیاری سخن می‌گفت اظهار داشت: «امروز سیاست خارجی ایران با دیروز متفاوت است و دولت توانسته هفت میلیارد دلار از اموال مردم ایران را از چنگ ظالمان خارج کند و قدم‌های بعدی را مردم با قدرت برمی‌دارند.»

اشاره حسن روحانی به مبالغی از دارایی‌های ایران است که از زمان توافق موقت هسته‌ای که در سوم آذرماه سال گذشته به امضا رسید از سوی دولت‌های غربی به صورت اقساط در حال آزاد شدن است.

روز یازدهم مرداد خبر رسید که پس از تمدید توافق‌نامه ژنو مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار دیگر از دارایی‌های مسدودشده ایران نیز آزاد شده است.

حسن روحانی روز چهارشنبه در ادامه سخنرانی خود افزود که «دنیا می‌داند دیگر تحریم و تهدید تأثیرگذار نیست.»

این اظهارات وی در حالی بیان می‌شود که دولت حسن روحانی، برخلاف برخی از مقامات دولت پیشین که در برخی دوره‌ها قطعنامه‌های تحریمی را «کاغذپاره» توصیف می‌کردند، تأثیر منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران را به‌رسمیت شناخته و اعلام کرده‌است که قصد دارد از طریق رسیدن به توافقاتی با غرب از شدت این تحریم‌ها بکاهد.

در همین راستا آقای روحانی روز چهاردهم اردیبهشت سال‌جاری در واکنش به منتقدان این رویکرد خود با ذکر این‌که «راه تقابل ما با دنیا درست نیست» گفته‌بود که «وقتی می‌گوییم می‌خواهیم با دنیا راه سازنده داشته باشیم می‌گویند شما می‌خواهید با دنیا بسازید. نخیر می‌خواهیم خنجر بکشیم؟»

حسن روحانی با این وجود روز چهارشنبه در چهارمحال و بختیاری در ادامه سخنانش گفت: «همانطور که رهبری فرموده‌اند، ما نرمش قهرمانانه خواهیم داشت. نرمش ذلیلانه و تسلیم در برابر قدرت‌های بزرگ، ممنوع است. ما با دنیا سخن می‌گوییم و با منطق و استقلال از طریق معیارهای اسلامی و سیره پیامبر و ائمه به دنبال بازپس‌گیری حقوق مردم هستیم.»

وی توضیح بیشتری در مورد عبارت «نرمش ذلیلانه» نداد.

آیت‌الله خامنه‌ای در اواخر تابستان سال گذشته از لزوم «نرمش قهرمانانه» در عرصه سیاست خارجی سخن گفته بود؛ سخنانی که بازتاب بسیاری در پی داشت.

رهبر ایران البته در آبان ماه ۹۲ با اشاره دوباره به این موضوع گفته بود، آنها که مفهوم «نرمش قهرمانانه» را دست برداشتن از آرمان‌ها و عقب‌نشینی از اصول تعبیر کردند، اشتباه کردند.

مصطفی تاجزاده عضو ارشد دو حزب اصلاح‌طلب جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که در زندان اوین تهران به سر می‌بَرد روز ۲۹ مهرماه ۹۲ در یادداشتی نوشت که «نرمش قهرمانانه در روابط خارجی یعنی تلاش برای لغو تحریم‌ها و تهدیدها ولی در داخل به مفهوم تداوم حبس‌ها و حصرها خواهد بود.»

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG