لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۳۷

زنگنه: روسیه از هفته دیگر روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کند


بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران

وزیر نفت ایران می‌گوید که عملیات صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت ایران به روسیه ممکن است از هفته آینده آغاز شود.

این تجارت در قالب قرارداد معاوضه نفت ایران با کالاهای روسی است که مذاکرات پیرامون آن از دو سال قبل ادامه دارد.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده‌است که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران یکشنبه ۱۷ خرداد هنگام بازگشت از اجلاس اوپک در وین به خبرنگاران گفته‌است که «بخش زیادی از واردات نفت ایران به روسیه در ازای پرداخت وجه نقد خواهد بود و ما این پول‌ها را برای خرید اقلام از روسیه استفاده خواهیم کرد».

در همین زمینه خبرگزاری رویترز نیز با پوشش اظهارات زنگنه گزارش داده‌است که روسیه در ماه آوریل (دو ماه قبل) اعلام کرده بود که عملیات معاوضه نفت ایران با کالاها و تجهیزات روسی اجرایی می‌شود.

بلومبرگ می‌نویسد که زنگنه گفته‌است در اجلاس اوپک با الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه صحبت کرده‌است و قرار است فعلاً «کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه نفت» به روسیه صادر شود و پول این نفت صرف خرید کالاهایی مانند فولاد، گندم و فرآورده‌های نفتی از روسیه خواهد شد.

زنگنه گفته‌است که بلاروس و قزاقستان خواهند توانست نفت صادراتی ایران به روسیه را دریافت کنند، چرا که این کشورها عضو اتحادیه گمرکی یورو-آسیا هستند.

هنوز معلوم نیست که قزاقستان که حجم کنونی صادرات نفت آن، حتی بیشتر از خود ایران است، با نفت ایران چه خواهد کرد.

زنگنه همچنین گفت که روسیه در ازای بخشی از واردات نفت ایران، در پروژه‌های مختلف کشور شرکت خواهد کرد.

در همین زمینه خبرگزاری مهر یکشنبه از قول محسن قمصری مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گزارش داده‌است که «این توافق به منزله تهاتر کالا در برابر نفت نیست.»

وی با تأکید بر اینکه «روس‌ها باید نفت خام ایران را ببرند و بفروشند و پولش در صندوقی بماند»، تصریح کرد: براساس منابع این صندوق امکان خرید انواع کالا و تجهیزات فراهم می‌شود».

این گزارش می‌افزاید که ایران و روسیه به منظور فروش نفت و ایجاد صندوق مشترکی برای خرید انواع کالاها و محصولات در ازای پول نفت به توافق نهایی دست یافتند.

صادرات نفت ایران از زمان تحریم‌ها تاکنون به نصف رسیده‌است. ایران پیش از این حدود ۴۸۰ هزار بشکه صادرات نفت به اروپا داشت که از نیمه دوم سال ۲۰۱۲ قطع شد.

مشتریان دیگر نفتی ایران نیز برای گرفتن معافیت از تحریم‌های آمریکا، خرید نفت ایران را کاهش دادند، به‌طوری که صادرات نفت کشور از ۲٫۵ میلیون بشکه در روز به حدود ۱٫۲ میلیون بشکه در ماه‌های گذشته رسیده‌است.

ایران هم اکنون برای رفع تحریم‌های غرب در حال مذاکره با شش قدرت جهانی است تا به توافق جامع هسته‌ای دست یابد. مهلت این توافق تا ۱۰ تیرماه است.

دیدن نظرات (۳۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG