لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۵

روسیه: در معامله پایاپای نفت با ایران به توافق نهایی نرسیده‌ایم


الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه
الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، روز جمعه، ۲۶ اردیبهشت، گفت که گفت‌وگوهایی که وی با طرف ایرانی در مورد معامله پایاپای نفت در برابر کالا داشته، هنوز توافق نهایی در برنداشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای نوواک این مطلب را پس از گفت‌وگویی که روز پنج‌شنبه با بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، داشت بیان کرد.

وی به خبرنگاران گفت که «به توافق نهایی نرسیدیم اما امیدواریم که بتوانیم تا جلسه بین دولتی که پاییز برگزار می‌شود به توافقی برسیم».

پیش از این رویترز، در روز بیستم دی‌ماه سال گذشته، با نقل قول از منابع مطلع روسی و ایرانی از احتمال بسته شدن قرارداد نفت در برابر کالا، میان ایران و روسیه خبر داده‌ بود.

در آن زمان ارزش احتمالی چنین قراردادی «تا ۲۰ میلیارد دلار» و مدت آن برای «دو تا سه سال» عنوان شد.

مقام ایرانی که رویترز با او صحبت کرده -برخلاف منبع اطلاعاتی روسی- تبادل «موشک» و همکاری برای ساخت دو نیروگاه هسته‌ای را نیز بخشی از این معامله عنوان کرده است.

در واکنش به این خبر، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هشدار داد که اگر چنین گزارشی درست باشد، می‌تواند تحریم‌های آمریکا را در پی داشته باشد.

با این حال رویترز روز ۱۳ فروردین گزارش دیگری منتشر کرد و در آن از «پیشرفت گفت‌وگوها» برای این معامله پایاپای احتمالی خبر داد.

پنج روز پس از آن سناتورها رابرت منندز (دموکرات) و مارک کرک (جمهوری‌خواه)، در نامه‌ای به رئیس‌ جمهوری آمریکا نوشتند اگر ایران در این اقدام خود فراتر برود، واشینگتن باید در کاهش تحریم‌ها تحت توافق‌نامه موقت ژنو تجدید نظر کرده، کاهش خرید نفت آن کشور را سبب شده و هر گونه عملی خلاف قوانین را مجازات کند.

پس از آن، جک لو، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، نیز در دیداری با همتای روس خود، در روز ۲۱ فروردین، هشدار داد که هرگونه معامله پایاپای نفت در برابر کالا میان این کشور و ایران می‌تواند عملی خلاف تحریم‌های وضع‌شده آمریکا باشد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، پیش از این در مورد معامله نفت در برابر کالا با روسیه، به خبرنگاران گفته است که چنین موضوعی را «تائید یا تکذیب نمی‌کنم».

روز دوشنبه ۲۵ فروردين اما، علی ماجدی، معاون بیژن زنگنه، با تأييد مذاکرات تهران با مسکو برای معامله پایاپای نفت در برابر کالا اعلام کرد که انعقاد اين قرارداد با روسيه «بسيار سخت» است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG