لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۳۸

روسیه به زودی «۲٫۵ میلیارد یورو» به ایران وام می‌دهد


سرگئی استورچاک، معاون وزیر دارایی روسیه

روسیه به زودی دو وام به ارزش ۲٫۵ میلیارد یورو به ایران خواهد داد.

خبرگزاری تاس دوشنبه ۱۷ خردادماه به نقل از سرگئی استورچاک، معاون وزیر دارایی روسیه، گزارش داد که رویه‌های داخلی مربوط به پرداخت دو وام به ایران در حال تکمیل شدن است و به زودی، احتمالاً در عرض دو هفته، به پایان می‌رسد.

به گفته او مقدار وام اول کمی بیشتر از دومی خواهد بود و معمولاً طرفین بیشترین و کمترین مقدار وام را تعیین می‌کنند.

استورچاک در ماه آوریل گفت که موارد قانونی مورد اختلاف در مورد وام روسیه به ایران برطرف شده و سازمان‌های داخلی روسیه به زودی در مورد آن به توافق خواهند رسید.

وی پیش از این نیز گفته بود که سه مسئله در مورد دو وام به ایران (برای فاینانس پروژه‌های ریلی و نیروگاهی) هنوز وجود دارد. او اضافه کرده بود که این دو وام به عنوان پایلوت محسوب می‌شوند و ربطی به وام ۵ میلیارد دلاری که پیش از آن اعلام شده بود ندارد.

در اواخر ۲۰۱۵، ایگور شووالوف معاون اول نخست وزیر روسیه مقدار اولیه وام روسیه به ایران برای اجرای این پروژه‌ها را ۲٫۲ میلیارد دلار اعلام کرد در حالیکه کل مبلغ خط اعتباری ۵ میلیارد دلار بود. وزارت دارایی روسیه انتظار دارد موافقت کابینه را برای پرداخت وام به ایران ظرف دو هفته جلب کند.

استورچاک در ادامه گفت: «تا جایی‌که من اطلاع دارم رئیس هیئت ایرانی از همان ابتدا دارای اختیار (امضا قرارداد) بود. آنها (ایران) دارای نظام متفاوتی در تصمیم‌گیری‌های دولتی هستند. من دارای اختیار مذاکره کردن هستم اما دارای اختیار امضا نیستم.»

او همچنین گفت که وزارت دارایی اجازه امضا توافق‌نامه را ظرف دو هفته از دولت خواهد گرفت.

معاون وزیر دارایی روسیه در ادامه گفت که «ما سقفی برای هزینه‌های احتمالی بودجه کشوری به منظور فراهم کردن وام منظور می‌کنیم. چگونگی وام‌دهی بستگی به قراردادها دارد، زیرا اغلب در حین اجرا تغییر می‌کنند.»

به عقیدهٔ او قراردادها بسیار پیچیده و چندوجهی هستند به طوریکه همه ریسک‌ها را نمی‌توان در مرحله ایجاد قرارداد به حساب آورد. برای مثال، ریسک‌های مربوط به پروژه‌های ریلی و تونلی از این دست هستند. هزینه‌های چنین کارهایی در نواحی کوهستانی مشابه ممکن است کم یا زیاد شود. «وام‌دهی، به قرارداد و ضمائم آن که امضا می‌شوند، بستگی دارد».

XS
SM
MD
LG